За яких умов особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу кредитора та має процесуальне право оскаржувати процесуальні документи у справі про банкрутство?

Згідно із ч. 1 ст. 254 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов’язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.

Отже, процесуальним законом виокремлено коло осіб, наділених процесуальним правом на апеляційне оскарження судового рішення. Умовно їх можна віднести до двох груп: 1) учасники справи; 2) особи, які участі у справі не брали, але судове рішення стосується їх прав, інтересів та (або) обов’язків.

У справі про банкрутство, що здійснюється за загальною процедурою, особа, яка має до боржника кредиторські вимоги, набуває саме процесуального статусу кредитора ― сторони та учасника провадження у справі про банкрутство з правом на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень, які визначають права та обов’язки учасників провадження у справі про банкрутство, після звернення із заявою з кредиторськими вимогами у справі про банкрутство, розгляду такої заяви судом та визнання його вимог до боржника господарським судом з прийняттям відповідного рішення.

Тобто особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника, визнання цих кредиторських вимог судом. Тільки після цього така особа набуває статусу кредитора та має процесуальне право оскаржувати процесуальні документи у справі про банкрутство.

Постанови КГС ВС: від 22.07.2020 у справі No 904/4681/19
(https://reyestr.court.gov.ua/Review/90540484); від 19.05.2020 у справі No 908/2332/19 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/89539265).