Загальна вартість ремонту будівлі Верховного Суду в Києві перевищить 1 млрд грн

Прес-служба Верховного Суду оприлюднила «пояснення» необхідності витратити з державного бюджету ще майже 0,5 млрд гривень на ремонт будівлі суду за адрескою проспект Повітрофлотський, 28 у місті Києві.

Наразі йдеться про ремонт лівого крила будівлі, де розміщений Касаційний цивільний суд у складі ВС. В суді скаржаться, що ця частина приміщення була побудована в 1914-1918 роках. Після реставрації зали судового засідання обіцяють оснастити сучасними технічними засобами і організувати безперешкодний доступ до суду для людей з інвалідністю.

Але у цьому повідомленні ВС відсутні декілька суттєвих моментів. Перший – це обґрунтування кошторису ремонту. Лишається незрозумілим на реконструкцію лише однієї частини будівлі ВС планується витратити такі великі кошти.

А є ще другий момент, який частково дає відповідь на перше питання і робить ситуацію ще цікавішою. Справа в тому, що у 2018-2019 роках ВС вже проводив тендери на ремонт іншої частини цієї самої будівлі – правого крила.

Вартість першого тендеру, проведеного в 2018 році склала 298,6 млн гривень. І вже тоді ЗМІ аргументовано пояснювали, що ціни на окремі продукти і товари, що використовуватимуться під час ремонту, в тендерній документації суттєво завищені.

Але це не завадило Верховному суду у 2019 році збільшити кошторис ремонту ще на 146 млн гривень через те, що «виникла необхідність у закупівлі додаткових аналогічних робіт чи послуг у того самого учасника». А у липні 2020 року був проведений тендер ще на 50 млн гривень на «послуги зі здійснення технічного нагляду за об’єктом будівництва», а саме – за тим самим правим крилом будівлі суду на Повітрофлотському, 28.

І це вже не кажучи про незрозумілі тендери для корегування проєктної документації на ремонт правого крила, які проводилися вже після початку проведення реставраційних робіт. Не виключено, що проводились і інші подібні «корегування».

Але повертаючись до першого питання. Якщо підсумувати всі тендери, пов’язані з ремонтом правого крила будівлі ВС – ми і вийдемо на суму в 500 млн гривень. І тут вже не дивно, що саме така цифра фігурує у кошторисі на ремонт лівого крила. Тільки не варто забувати про завищені ціни, закладені в першому тендері. Якщо порядок цифр залишився таким самим – значить і ризики закладаються такі ж.

А якщо додати потенційні подальші «корегування» кошторису, то легко уявити, що кінцева сума ремонту будівлі ВС набагато перевищить 1 млрд. На скільки саме, наразі навряд чи хто зможе спрогнозувати. Але вже зараз можна сказати, що на забезпечення «належних умов праці» одного судді ВС (яких, нагадаємо, 200), державі доведеться витратити більше 5 млн гривень.

І ще кілька прикладів для порівняння. У липні 2019 року у Вінниці після реконструкції Сьомий апеляційний адміністративний суд поновив роботу в історичній будівлі готелю «Савой», зведеній на початку XX сторіччя. Вартість реконструкції – 82 млн гривень. В тому ж році завершили реконструкцію Шевченківського районного суду Запоріжжя. Її вартість становила 60 млн гривень. Що називається: відчуйте різницю.