Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему “Закон про фінмоніторинг: рік поспіль”, Надія Тарасова, адвокат, сертифікований корпоративний секретар, комплаєнс-офіцер, медіатор, радник з питань корпоративного управління в VODAFONE Україна, розповіла про Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»: рік поспіль, також про державний фінансовий моніторинг та первинний фінансовий моніторинг.
28.04.2020 р. набрав чинності Закон України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»
FATF (Financial Action Task Force on Money Laundering) – міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей.
ФАТФ – міжурядовий орган, метою роботи якого є розвиток і впровадження на міжнародному рівні заходів і стандартів з боротьби щодо відмивання грошей.
В першу чергу ФАТФ розробляє рекомендації, методологію щодо боротьби з відмивання брудних грошей, щодо кінцевого бенефіціарного власника та щодо методології визначення певних суб’єктів.
Так як Україна є Членом Комітету експертів Ради Європи з питань оцінки заходів боротьби з відмивання коштів та фінансування тероризму (MONEYVAL), а також асоційована країна ЄС, то юристи, адвокати повинні орієнтуватись на рекомендації ФАТФ.
В Україні є державна служба фінансового моніторингу-сукупність заходів, що вживаються суб’єктами державного фінансового моніторингу.
НБУ, який є регулятором з питань державного фінансового моніторингу, щодо:
- Банків
- Фінустанов
- Надавачів послуг з переказу коштів
- Надавачів фін послуг, що не є фін. установами
МІНЮСТ здійснює дії регулювання щодо:
- адвокатів
- нотаріусів
- надавачів юридичних послуг.
МІНФІН здійснює регулювання, щодо:
- аудиторів
- бухгалтерів, які надають послуги за відповідним кведом
- консультантів з оподаткування
- рієлторів
- торгівців драг. металом та камінням за готівку
- надавачів послуг з лотерей (азартних ігор)
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є регулятором щодо суб’єктів первинного фінансового моніторингу, професійних учасників фондового ринку щодо центрального депозитарію цінних паперів, в тому числі:
- де проходять фін. операції з товарами
- накопичувальні пенсійні фонди,
- управителі ФФБ (ФОН)
МІНЦИФРИ є регуляторами постачальників послуг з обігу віртуальних послуг.
Первинний фінансовий моніторинг — діяльність суб’єктів первинного фінансового моніторингу по виявленню фінансових операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу, та інших фінансових операцій, що можуть бути пов’язані з легалізацією (відмиванням) доходів.
Суб’єкти первинного фінансового моніторингу:
- бухгалтери, суб’єкти господарювання, що надають послуги з бухгалтерського обліку;
- суб’єкти господарювання, що здійснюють консультування з питань оподаткування;
- адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та адвокати, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально;
- нотаріуси;
- суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги.