Законопроекти 5107 та 5107-1 щодо внесення змін до Закону “Про безоплатну правову допомогу” не узгоджувалися із Національною асоціацією адвокатів України

У рішенні №33 від 31 березня Рада адвокатів України вирішила направити звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, Прем’єр-Міністра України, Міністра юстиції України з приводу повернення (відкликання, відхилення) законопроектів № 5107 та доопрацювання законопроекту № 5107-1.

Негативна тенденція щодо суттєвого звуження ролі органів адвокатського самоврядування у питаннях надання БПД продовжується до цього часу, доказом чого є поданий Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання», зареєстрованого 19.02.2021 року за No5107 та проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення доступу до безоплатної правничої допомоги та підвищення якості її надання», зареєстрованого 9.03.2021 року за No5107-1.

Рада адвокатів України, акцентує увагу, що зазначені законопроекти не узгоджувалися із Національною асоціацією адвокатів України.

Даними проектами запропоновано Закон України «Про безоплатну правову допомогу» доповнити статтею 6-2 «Оцінювання якості надання безоплатної правничої допомоги», яка передбачає впровадження механізму незалежного оцінювання якості наданої адвокатами безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування (“peer review”) шляхом утворення Міністерством юстиції України комісії з незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги.

Передбачається, що Положення про комісію та її кількісний склад, механізм проведення незалежного оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги з використанням інструменту рецензування (“peer review”), порядок проведення комісією конкурсного відбору адвокатів-експертів для проведення зазначеного оцінювання затверджуються Міністерством юстиції України. Розмір та порядок оплати послуг адвокатів-експертів з оцінювання якості надання безоплатної вторинної правничої допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За Проектом механізм проведення оцінювання якості надання БПД працівниками центрів з використанням інструменту рецензування (“peer review”) визначається Координаційним центром з надання правничої допомоги. Механізм моніторингу якості надання безоплатної правничої допомоги також визначається Координаційним центром з надання правничої допомоги.