Замість широко поширених “презумпції на користь матері” чи “рівності прав та обов’язків батьків стосовно дитини” пріоритет має надаватись принципу найкращих інтересів дитини: адвокат Гретченко

Символічно, що перше публічне представлення центру «Адвокат дитини» відбулося минулоріч із теми «Забезпечення найкращих інтересів дитини — ключовий пріоритет незалежної правової держави» під час марафону ВША НААУ до Дня незалежності України.

Про це повідомляє Лариса Гретченко, керівниця Центру “Адвокат дитини” Вищої школи адвокатури в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Дійсно, сучасний підхід до вирішення спорів за участі дитини динамічно змінюється і все частіше для всіх дій чи рішень щодо дітей він стає зорієнтованим на «забезпечення найкращих інтересів дитини».

Можна говорити про формування усталених підходів судової практики у площі сімейних відносин, де замість широко поширених «презумпції на користь матері» чи «рівності прав та обов’язків батьків стосовно дитини» пріоритет надається саме принципу найкращих інтересів дитини. Указане питання нині є досить актуальним, оскільки третина цивільних справ виникає саме з сімейних правовідносин, що безпосередньо чи потенційно стосуються інтересів дітей.

Важливим є унормування в законі «Про охорону дитинства» принципу забезпечення найкращих інтересів дитини з урахуванням загальноприйнятих міжнародних норм. Він передбачає дії та рішення, спрямовані на задоволення індивідуальних потреб дитини відповідно до її віку, статі, стану здоров’я, особливостей розвитку, життєвого досвіду, родинної, культурної та етнічної належності, та враховують думку дитини, якщо вона досягла такого віку й рівня розвитку, що може її висловити.