Здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану – представники ККС ВС та апеляційних судів

Сьогодні, 20 травня відбулася онлайн-конференція «Особливості здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану: матеріальний та процесуальний аспекти» за участю керівництва Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду та голів, заступників голів, секретарів і суддів судових палат з розгляду кримінальних справ апеляційних судів.

Про це повідомляє прес-служба Верховного Суду.

На початку конференції, голова ККС ВС Станіслав Кравченко зазначив, що з перших днів повномасштабного російського вторгнення деякі території України опинилися під контролем загарбників та в зоні активних бойових дій. Проте, навіть в умовах воєнного стану, як передбачає Конституція України, суди повинні виконувати важливу функцію щодо здійснення правосуддя.

За його словами, реагуючи на виклики, які виникли під час воєнного стану, Верховна Рада внесла низку змін як до КПК України, так і до КК України (за березень – квітень 2022 року прийнято 16 законів, якими внесено зміни до матеріального та процесуального законодавства).

Зокрема, зазнала змін ст. 615 КПК України щодо особливого режиму кримінального провадження в умовах воєнного стану, а розд. IХ-1 «Особливий режим досудового розслідування, судового розгляду в умовах воєнного стану» було доповнено статтями про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану (ст. 615-1) та щодо скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або зміни запобіжного заходу з інших підстав (ст. 616).

Крім того, було встановлено кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність, за незаконне використання гуманітарної допомоги, посилено відповідальність – за злочини проти основ національної безпеки України в умовах дії режиму воєнного стану, за мародерство тощо.

Заступник голови ККС ВС, секретар Другої судової палати Валентина Щепоткіна звернула увагу на те, що ст. 7 КПК України, яка стосується загальних засад кримінального провадження, була доповнена ч. 3, в якій передбачено: зміст та форма кримінального провадження в умовах воєнного стану повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ч. 1 ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей здійснення кримінального провадження, визначених у розд. IX-1 КПК України.

Про ці особливості й розповіла Валентина Щепоткіна. Вона детально проаналізувала аспекти застосування норм ст. 615 КПК України.

Також учасники обговорили питання, що стосуються проведення обшуку або огляду житла чи іншого володіння особи, обшуку особи без залучення понятих; зупинення строків досудового розслідування у кримінальному провадженні; про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою в разі закінчення строку дії ухвали суду про тримання під вартою та неможливості розгляду судом питання про продовження строку тримання під вартою в установленому КПК України порядку та інші важливі питання.

Секретар Першої судової палати ККС ВС Наталія Антонюк зазначила, що за період дії воєнного стану законодавець 12 разів вніс зміни до КК України. Вона розповіла про злочини проти основ національної безпеки України, звернувши увагу на зміни до ст. 111 КК України. Нею було проаналізовано нову статтю КК України – ст. 111-1 «Колабораційна діяльність».

Доповідачка розповіла про розмежування складів злочинів, особливості кваліфікації діянь осіб за колабораційну діяльність (ст. 111-1 КК України), пособництво державі-агресору (ст. 111-2 КК України), несанкціоноване поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів в Україну, рух, переміщення або розміщення Збройних Сил України чи інших утворених відповідно до законів України військових формувань, вчинене в умовах воєнного або надзвичайного стану (ст. 114-2 КК України).

Секретар Третьої судової палати ККС ВС Герман Анісімов розповів про застосування окремих норм КК України, зокрема, ч. 2 ст. 436-2 КК України (виготовлення, поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також глорифікація осіб, які здійснювали цю збройну агресію) щодо кваліфікації дій особи, яка в соціальній мережі вподобала ряд таких публікацій, і чи можна такі дії вважати поширенням таких матеріалів.

Під час зустрічі судді ККС ВС відповіли на запитання представників апеляційних судів та домовилися про наступну зустріч, зазначивши, що за результатами заходу буде підготовлено відповідний документ для суддів.