Звіт 2020 про діяльність Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ

Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ утворений 2013 року з метою захисту професійних та інших прав адвокатів, сприяння забезпечення гарантій адвокатської діяльності, а також створення необхідних умов для ефективного та якісного виконання адвокатами своїх професійних обов’язків. У межах своїх повноважень Комітет вживає заходи щодо усунення державними органами та органами місцевого самоврядування, іншими суб’єктами порушень професійних прав та гарантій адвокатської діяльності. На комітет покладено ведення роз’яснювальної роботи серед адвокатської спільноти щодо способів та практики самостійного захисту своїх прав та гарантій адвокатської діяльності, а також інформування адвокатської спільноти та громадськості про проблематику захисту професійних прав адвокатів в Україні.

Головою Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ була Боряк Ганна Леонідівна.

Робота Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності у 2020 році була зосереджена на таких основних напрямках, як:

1. РОЗГЛЯД ЗВЕРНЕНЬ ПРО ПОРУШЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПРАВ АДВОКАТІВ ТА ГАРАНТІЙ АДВОКАТСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

2020 року до Комітету надійшло 101 звернення про порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності, кожне з яких було належним чином опрацьовано. Зокрема, Комітетом було надіслано 43 звернення керівництву правоохоронних органів із вимогами припинити порушення прав адвокатів, провести службові розслідування щодо порушників та притягнути винних до дисциплінарної відповідальності.

2. ПРОВЕДЕННЯ ЗАСІДАНЬ КОМІТЕТУ

Протягом 2020 року було проведено 12 засідань, про-тягом яких члени Комітету розглядали звернення про порушення професійних прав адвокатів та визначали пріоритетні напрямки діяльності: 7 лютого, 12 березня, 26 березня, 15 травня, 26 червня, 22 липня, 11 серпня, 1 вересня, 1 жовтня, 8 жовтня, 5 листопада, 7 грудня.

3. ОПЕРАТИВНЕ РЕАГУВАННЯ НА ПОРУШЕННЯ ПРОФЕСІЙНИХ ПРАВ АДВОКАТІВ

  1. 19 березня на гарячу лінію Комітету надійшло повідомлення про спробу працівників СБУ провести обшук у приміщенні, яке перебуває у власності адвоката. У результаті виїзду представники Комітету не допустили працівників СБУ до проведення обшуку. Завдяки професійній та злагодженій роботі пред-ставників Комітету вдалось запобігти порушенням прав адвоката та не допустити розголошення адвокатської таємниці.
  2. 27 березня на гарячу лінію Комітету надійшло повідомлення про побиття та затримання адвоката Пономарьова М.М. співробітниками патрульної поліції. Члени Комітету оперативно відреагували на вище-зазначене повідомлення та прибули на місце подій (м. Бровари, Київська область). Спільно з членами Комітету захисту прав адвокатів Київської області було встановлено, що працівники поліції застосували фізичну силу та кайданки до адвоката та його батька, заподіявши їм тілесних ушкоджень.Представники Комітетів надали правову допомогу постраждалим, провели огляд місця події, відібрали пояснення у свідків та супроводили постраждалих до медичного закладу для фіксації завданих тілес-них ушкоджень.
  3. 29 грудня на гарячу лінію Комітету надійшов дзвінок від працівника Адвокатського об’єднання «VB Partners» Анни Василенко, яка повідомила, що не-відомі особи (нібито представники поліції, але вони не представились), виламавши двері, зайшли у приміщення вищезазначеного АО. Невідомі особи розпочали зачитувати невідомий документ клієнту вищезазначеного АО. На місце події невідкладно прибув делегований представник Комітету. За результатами виїзду було встановлено, що ці вищезазначені особи є працівниками СУ ГУ НП у м. Києві, які прибули з метою здійснення процесуального повідомлення. За результатами цих подій адвокатська таємниця не була порушена, документи, що становлять адвокатську таємницю, не оглядались та не вилучались. Майно, що належить АО та адвокатам, які там працюють, не пошкоджене.

4. УЧАСТЬ У ЗАХОДАХ.

  1. Керівництво Комітету взяло участь у спільному за-сіданні Голів Комітетів НААУ (21 липня). Захід було присвячено обговоренню проблеми активізації по-рушень прав адвокатів із боку правоохоронних органів та суддів Вищого антикорупційного суду.
  2. Заступник Голови Комітету Юрій Григоренко та член Комітету Олександр Черних узяли участь у зустрічі представників Національної асоціації адвокатів України й Державної судової адміністрації України (26 червня). Захід було присвячено обговоренню питання забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) і її підсистеми «Електронний суд».
  3. Заступник Голови Комітету Володимир Клочков виступив із доповіддю під час круглого столу «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду» (10 вересня), організованого Вищим антикорупційним судом за сприяння місії ОБСЄ в Україні.
  4. Комітет узяв участь в організації міжнародної дискусії на тему «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні» (18 вересня). Захід було проведено НААУ спільно з Міжнародною комісією юристів.

5. ПІДГОТОВКА НАУКОВИХ ПУБЛІКАЦІЙ

Члени Комітету підготували 18 публікацій, які були розміщені на сайті НААУ, ВША НААУ, інших ЗМІ та на сторінці Комітету у Facebook.

6. ПРЕДСТАВНИЦТВО ІНТЕРЕСІВ АДВОКАТІВ

1 червня до Комітету звернулась Лариса Криворучко, яка просила допомогти в захисті її прав у суді щодо арешту її автомобіля та кримінальному провадженні, яке розслідується Національною поліцію щодо вчинення нею, на думку слідства, кримінального правопорушення.

Комітет прийняв рішення направити до компетентних органів звернення про протиправні дії щодо адвокатів. Також члени Комітету Ірина Гловюк та Нонна Надіч узяли особисту участь у розгляді апеляційної скарги.

7. РОБОТА МЕДІАПРОЕКТУ КОМІТЕТУ

Протягом 2020 року на каналі Комітету в YouTube «Світ крізь погляд адвоката» опубліковано такі відео:

  • Інтерв’ю з Головою Комітету Ганною Боряк «Об адвокатуре и не только».
  • «Думка прокурора та кримінальний закон – іноді різні речі». Інтерв’ю з Головою Секції інформаційного забезпечення Комітету Володимиром Богатирем на тему «Переслідування адвоката є переслідуванням демократії».
  • Інтерв’ю з проф. Олександром Саінчином на тему «Освіта та мораль як передумова порушення прав адвокатів»
  • Інтерв’ю з адвокатом, партнером АО «Barristers» Денисом Пономаренком на тему: «Суд: на одне місто два гетьмана».

Впродовж 2020 року правоохоронні органи надіслали 170 повідомлень про обшуки та затримання адвокатів. Всього місцеві ради адвокатів здійснили 229 виїздів на обшуки і затримання колег. 53 обшуки й затримання сталися без повідомлення ради адвокатів регіону, що є порушенням закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Про це свідчать дані статистичної звітності про діяльність органів адвокатського самоврядування за 2020 рік.

При цьому Київ та Київська область утримують рекорд-ні показники практично за всіма згаданими параметрами, і ця тенденція утримувалася в усі квартали минуло-го року. Загалом, у 2020 році рада адвокатів столиці отримала 40 повідомлень про затримання та обшуки, в область надійшло 30 таких документів. На третьому місці – рада адвокатів Одеської області, яка 25 разів отримала повідомлення про проведення процесуальних дій у захисників.

В 2020 році члени ради адвокатів Київщини здійснили найбільшу кількість виїздів на затримання та обшуки в адвокатів – 70. У столиці РАР здійснила 42 виїзди, на Одещині – 32.

У Київській області також сталося найбільше несанкціонованих обшуків та затримань адвокатів – 32. В Хар-ківській та Одеській області зафіксовано по 8 подібних випадків впродовж року.

До регіональних рад за минулий рік надійшло 1532 звернення адвокатів про відмову у наданні інформації на адвокатський запит, що також є порушенням профільного закону. зокрема, законом встановлено, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, на-дання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.

За цим показником лідерами також виявилися Київська область (397) та Київ (342). 120 звернень отримала рада адвокатів Одеської області. Ради адвокатів регіону склали 360 адміністративних протоколів про порушення: 135 – у Київській області, 55 – в Одеській та 40 – у Дніпропетровській.

У 2020 році до РАР надійшло 121 звернення адвокатів з приводу порушення їхніх професійних прав. 31 звернення отримала РАР Київської області, 19 – Донецької та 11 – Дніпропетровської.

До Ради адвокатів України надійшло 112 звернень про порушення прав адвокатів за 2020 рік. 37 з них були направлені до правоохоронних органів, 111 – до Комі-тету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності для подальшого опрацювання. Детально про рішення РАУ, спрямовані на захист прав адвокатів, ідеться у розділі звіту “Діяльність Ради адвокатів України”.

Як відомо, закон «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що під час проведення обшуку чи огляду житла, іншого володіння адвоката, приміщень, де він здійснює адвокатську діяльність, тимчасового доступу до речей і документів адвоката має бути присутній представник ради адвокатів регіону, за окремими винятками. Для забезпечення його участі службова особа, яка буде проводити відповідну слідчу дію чи застосовувати захід забезпечення кримінального провадження, завчасно повідомляє про це раду адвокатів регіону за місцем проведення такої процесуальної дії.

Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи у відносинах з адвокатами зобов’язані дотримуватися вимог Конституції України та законів України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та протоколів до неї, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України, практики Європейського суду з прав людини.