Адвокатська спільнота занепокоєна ініціативою створення спеціалізованого фінансового суду для розгляду кредитних спорів та спорів із проблемними активами

Таку думку висловили представники НААУ під час обговорення ініціативи створення окремого спеціалізованого суду для розгляду кредитних спорів та спорів із проблемними активами, звернувши увагу на потенційну неефективність створення останнього.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

11 березня 2021 року адвокати, члени Комітетів НААУ взяли участь у круглому столі, присвяченому ініціативі вдосконалення механізмів захисту прав кредиторів, позичальників, вкладників та інвесторів у судовому порядку. Організатором заходу виступив Національний банк України.

Олександр Донченко, адвокат, Голова Комітету з питань банкрутства зазначив, що фінальний розгляд більшої частини справ щодо проблемної заборгованості наразі закінчується у процедурах банкрутства. Їх розглядають досвідчені судді господарських судів. Тому, немає жодної необхідності у створенні додаткових інституцій для розгляду цієї категорії справ.

Євген Іщенко, адвокат, Заступник Голови Комітету з питань захисту бізнесу та інвесторів підкреслив необхідність формування єдиної судової практики при вирішенні кредитних спорів та спорів, пов’язаних з проблемними активами,  використовуючи механізми розгляду малозначних спорів та наказного провадження.

Олександр Черних, адвокат, Заступник Голови Комітету з господарського права та процесу привернув увагу до існування і невикористання такого ефективного способу захисту прав як виконавчий напис нотаріуса. Зазначив на необхідності підвищення фаховості представництва в судах, зокрема через залучення адвокатів.

Позицію НААУ щодо потенційної неефективності створення спеціалізованого фінансового суду, підтримали представники банківських установ, зокрема Національна асоціації арбітражних керуючих України та Незалежна асоціація банків України.

За результатами обговорення учасники дійшли висновку, що питання впровадження та ефективної діяльності окремого спеціалізованого суду для врегулювання спорів щодо сумнівних й безнадійних до повернення кредитів та захисту інвесторів в Україні викликає значні сумніви. Саме тому необхідно продовжити відкритий діалог з метою напрацювання механізмів ефективного правового регулювання окресленого питання.