Адвокатура проведе круглий стіл щодо вирішення сімейних спорів між громадянами України, які тимчасово проживають у Чеській Республіці

НААУ за ініціативою Комітету з сімейного права, Комітету з міжнародного права, спільно із Центром «Адвокат дитини» та Центром сімейного права ВША НААУ організовує круглий стіл “Вирішення сімейних спорів між громадянами України, які тимчасово проживають у Чеській Республіці”.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Актуальність круглого столу: Після 24 лютого 2022 року через військову агресію рф багато сімей вимушено переїхали для проживання у країни Європи, у тому числі у Чеську Республіку. За даними, які наведені Тимчасовим повіреним у справах України в Чеській Республіці, понад 470 тисяч громадян України отримали у Чехії тимчасовий захист.

Велика кількість шлюбів були розірвані в Україні без визначеного місця проживання, умов опіки та піклування над дітьми. Наразі на території Чеської Республіки існують випадки, коли один з батьків просто відбирає дитину, користуючись рівними правами та надалі перешкоджає у спілкуванні.

Як вирішувати ці спори: за законодавством ЧР чи України, питання неоднозначне.

Мета проведення:

 • – обговорення та окреслення можливих інструментів для вирішення проблем;
 • – розроблення пропозицій щодо комунікації з українськими адвокатами та отримання правильного алгоритму дій.

Учасники дискусії, запрошені:

 • – адвокати з сімейного права Чеської Республіки: Павла Вацкова, Маркета Худачкова, представники адвокатського хабу Forum Iuris;
 • – адвокати, члени комітетів НААУ, центрів ВША НААУ (Ганна Гаро, Лариса Гретченко, Анатолій Волков, Ольга Михальчук, Олена Максименко, Світлана Савицька, Олег Простибоженко).

Модератор: Ольга Поєдинок – адвокат, к. ю. н., заступниця голів комітетів з міжнародного права та з питань гендерної політики НААУ.

Заплановані до обговорення питання

 • 1. Встановлення судами порядку опіки над українськими дітьми, що перебувають у ЧР на підставах захисту.
 • 2.  Врахування судами висновків місцевих соціальних служб (Ospod).
 • 3. Порядок і правила врахування думки дитини, отриманої через соціальні служби, стосовно місця проживання надалі з одним із батьків, зустрічей, відвідування школи тощо.
 • 4. Право дитини на законного представника – адвоката.
 • 5. Майнові інтереси дитини: продаж нерухомості в Україні та дозвіл на це органів опіки та піклування при тривалому проживанні дитини з батьками/одним із батьків за кордоном.
 • 6. Стягнення аліментів за чеським законодавством.
 • 7. Майнові штрафи та кримінальне покарання за порушення порядку відвідування школи тому з батьків, який опікується дитиною.

Реєстрація для участі за посиланням: https://bit.ly/3LyEPmUДата і час проведення: 10 травня 2023 року, 14:00-17:00. Формат заходу: (Zoom, Facebook НААУ, YouTube ВША НААУ).