Адвокати Каланжов та Клименко, які захищають увʼязненого на довічне миколаївського прокурора Германа, боротимуться за виправдання

Через два з половиною місяці в Одесі почався розгляд апеляції на вирок про по-життєве увʼязнення за державну зраду колишнього керівника Миколаївської окружної прокуратури Геннадія Германа.

Про це пише Судовий репортер.

Раніше суворе покарання викликало шквал емоцій у судовій залі. Родичі загиблих українських військовослужбовців, які винуватять Германа у коригуванні обстрілів казарм, під звуки гімну України і вигуки «Смерть ворогам!» закидали кабіну з підсудним яйцями. Відеозапис події в мережі активно коментували, проклинаючи зрадника і дивуючись відсутності смертної кари.

Перед першим засіданням в Одеському апеляційному суді охорона ретельно перевіряла відвідувачів. Одна з жінок, проходячи через турнікет, голосно каже: «Яєць немає!».

У залі суду люди з портретами вбитих військових традиційно сідають у перший ряд, щоб суддям було добре видно.

У перерві в засіданні вони не втрачають нагоди звернутися до Германа. Хоча той образи й матюки завжди слухає із камʼяним обличчям.

«Тебе, что х..во жилось в этой стране?! Тебе ж и так жилось за..бись. Тебе в кабинет приносили бабки. Жена, дети… На что ты променял свою жизнь в 44 года?!» — говорить чоловік, який похоронив 19-річного сина.

Підписався на російського пропагандиста

За матеріалами справи, у березні 2022 року Герман із власної ініціативи начебто підписався на Telegram-канал «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”». Він звʼязався з адміністратором каналу і попросив особистий контакт Подоляки – громадянина України, який ще у 2014-му виїхав до Росії і співпрацював із представниками ворожих військових формувань та спецслужб.

У подальшому  Герман нібито запропонував Подоляці допомогу і отримав завдання передавати всю наявну в його розпорядженні, як у керівника Миколаївської окружної прокуратури, інформацію військового та оперативно-службового характеру щодо обстановки в місті та області. Подоляка, у свою чергу, блогер пересилав ці дані підполковнику військової розвідки Росії Ігорю Бєзлєру.

Щоб довести, що саме Герман, а не хто інший надсилав інформацію ворогу, виготовлялися імітаційні документи — вигаданий список із чотирьох загиблих військовослужбовців ЗСУ на території Миколаївської області, недостовірні відомості про результати роботи Державної служби надзвичайних ситуацій в Миколаївській області з ліквідації наслідків збройної агресії. Служба безпеки України залучила до конфіденційного співробітництва одного з керівників поліції області і посадовця місцевої ДСНС, які передали Герману вигадані документи.

За наполяганням як обвинувачення, так і захисту, з метою збереження інформації про методи роботи правоохоронних органів, листування Германа і Подоляки досліджували в закритому судовому засіданні — тобто без вільних слухачів і преси. У вироку діалог між ними також не наводиться, тому про манеру їх спілкування можна дізнатися тільки уривками.

При обшуку в Германа вилучили телефон, в якому був чат і повідомлення від особи, підписаної як Подоляка: «Привет. Как дела?». Репліки у відповідь не було. 

Можна припустити, що Герман чистив своє листування. Хоча прокурор каже, що є протокол негласних слідчих розшукових дій від 28.03.2022, коли Герман сам звертається до Подоляки. 

Коли Германа притягували до дисциплінарної відповідальності, то в матеріалах згадувалося, що приблизно 8 чи 9 березня 2022 року Герман отримав повідомлення від Подоляки російською мовою такого змісту: «Вами заинтересовались на самом верху. Когда захватят Николаев с вами хотят сотрудничать».

Слідчі отримали доступ до акаунту Бєзлєра, який нібито спілкувався із Подолякою. Останній пропонував Бєзлєру інформацію і на запитання про її походження відповів, що це передала «своя людина», прокурор із Миколаєва. 

Захисники просять вирок скасувати і Германа виправдати

Вирок оскаржують як по суті справи, так і вказуючи на процедурні порушення. 

Зокрема, під сумнів ставиться законність складу суду — справа мала розподілятися серед діючих колегій суддів, а не серед окремих суддів. 

Також захист вважає, що докази зібрані неуповноваженим органом — Миколаївською СБУ, а не територіальним управлінням ДБР, що спеціалізується на злочинах співробітників правоохоронних органів. Визначаючи підслідність справи Германа, заступник прокурора області зіслався на активні бойові дії в Миколаєві, через які співробітники ДБР не можуть належно і ефективно працювати.

Адвокати Владислав Каланжов і Станіслав Клименко намагаються довести, що Герман не робив нічого незаконного і навіть, якщо й надсилав інформацію, то така не була таємною. 

Мовляв, суду не надано доказів, що паролі на блокпостах під час комендантської години, кількість загиблих, особисті дані полонених російських військових та ін. є державною таємницею. 

В обвинуваченні немає посилання на законодавче визначення переданої інформації як державної або службової таємниці. Це, на думку адвокатів, суперечить практиці ЄСПЛ щодо ясності, чіткості і передбачуваності закону, на якому базується обмеження вираження поглядів. 

Судді апеляції — Толкаченко (головуючий), Копіца і Котелевський

Захист вважає, що державна зрада можлива тільки у випадку передачі інформації, що становить державну таємницю. Адвокат Клименко каже, що інакше навіть передача представнику іноземної держави графіку громадського транспорту чи інформації про погоду може розцінюватися як державна зрада. Відтак йдеться про порушення права Германа на свободу вираження поглядів.

Вирок вважають невмотивованим.

«Доводи захисту були на більше 20 листках викладені і подані у судових дебатах. Вирок містить зауваження — одне речення: «Судом врахована позиція сторони захисту… доводи щодо невинуватості Германа є безпідставними і необґрунтованими». І потім суд перейшов аналізу його характеристик. Доводів захисту і доводів обвинувачення суд першої інстанції не проаналізував, а засудив особу до найвищої міри покарання у вигляді довічного позбавлення волі», — говорив адвокат Клименко.

Адвокат Каланжов відзначає психологічний тиск у цій справі.

«Засудження суспільством вже ставить Германа у нерівне становище… Під час розгляду в суді першої інстанції і після нього у ЗМІ постійно згадується і неправильно подається, що Герман винний у загибелі людей, що він робив коригування ракетного вогню, чого ні в обвинувальному акті, ані в вироку немає. Психологічне ставлення з боку громадськості і правоохоронних органів призводить до того, що сам предмет доказування по державній зраді ставиться на другий план», — пояснює захисник.

Герман писав проросійському блогеру Подоляці про наслідки обстрілів і реагування на це ДСНС і правоохоронних органів, про загиблих українських військових, про полонених російських солдатів і місця їх утримання та посадовців дільниць утримання військовополонених.

Прокурор Олександр Чокля вважає, що поширення такої інформації представнику ворожої сторони під час війни не має нічого спільного зі свободою слова і поглядів. Більше того, передана інформація не була загальнодоступною, а опинилась у розпорядженні Германа з огляду на його прокурорську посаду. 

У матеріалах справи є лист із Міністерства оборони про те, що передача таких відомостей може вплинути на хід бойових дій, може бути використана для коригування вогню під час повторних обстрілів, впливає на цивільне населення та довіру до Збройних України і може призвести до терористичних актів тощо.

Водночас адвокати стверджують, що немає прямих доказів, що Герман взагалі надсилав інформацію. Огляд телефона і технічно-комп’ютерна експертиза не встановили спілкування із Подолякою форматі запитання-відповідь. 

Під час ретельних НСРД, коли телефонні дзвінки і листування Германа відстежувалися, передачу імітаційного списку загиблих військових не зафіксовано. Цей файл побував ще у кількох працівників правоохоронних органів і захист пропонував перевірити їх телефони, але цього не зробили. 

Втім, прокурор Чокля переконаний, що факт передачі доведено. Як говорив у суді начальник відділу ДСНС у Миколаївській області, залучений до конфіденційного співробітництва, фейкові довідки щодо роботи ДСНС нікому, крім Германа не передавались, а потім саме ці довідки знайшли у телеграм-акаунтах Подоляки і Бєзлєра. 

Захист вимагає доказів того, що Подоляка є представником РФ. При цьому, кажучи, як має підтверджуватися статус представника держави-агресора, адвокат посилався також на Цивільний кодекс РФ, що, за словами прокурора, взагалі не витримує ніякої критики. 

Герман заперечує знайомство з Подолякою

Під час обшуку 4 квітня 2022 року на запитання слідчого щодо можливої співпраці з представниками РФ Герман нібито заявив, що бажає дати пояснення і підтвердив таку співпрацю, зокрема те, що вів переписку з Подолякою і скидав йому інформацію.

Спочатку, і це зафіксовано в судових рішеннях, Герман дійсно не заперечував листування із Подолякою, але пояснював, що надсилав інформацію блогеру, якого «знайшов в інтернеті з метою об’єктивного висвітлення ситуації, що відбувається в Україні». 

Під час судового розгляду Герман провину не визнав. Він розповів, що після початку повномасштабного вторгнення РФ створив робочу групу в месенджері Telegram, куди ввійшли працівники прокуратури усієї Миколаївської області. Учасники групи намагалися морально і фінансово підтримувати один одного та продовжувати працювати. Було завдання від керівництва Миколаївської області збирати дані по кримінальним провадженням, повʼязаним з воєнними злочинами — загиблі військові, загиблі цивільні, зруйнована інфраструктура. Інформація була статистична і отримувалась від органів влади, поліції, інших прокуратур. Герман заявив,, що відомості, про які йдеться в обвинувальному акті, він нікому не передавав і з 2014 року на тимчасово окуповані території і до РФ не виїжджав. 

Оскаржуючи вирок, Герман повторив сказане раніше в суді першої інстанції.

— З Безлером і Подолякою я не знайомий, жодного разу з ними не зустрічався, жодного разу не спілкувався ні особисто, ні з допомогою телеграмів, ні будь-яких месенджерів. Винним я себе не визнаю. Прошу задовольнити апеляційну скаргу.

Співмешканка Германа і блогер Подоляка також отримали підозри 

Герман та його адвокати повідомили, що, можливо, до його мобільного телефону та ноутбуку, який був без паролю, мали доступ сторонні. Коли розпочалася війна, обвинувачений проживав в одному приміщенні із особою, яка могла використовувати його облікові записи. 

Слідчі отримали доступу до облікового запису співмешканки Германа і пересвідчилися, що і вона підписана на телеграм-канал «Мир сегодня с “Юрий Подоляка”». Жінка переслала іншому користувачеві відео, в якому прославляються російські солдати, які нібито звільнили цивільних, котрі більше двох тижнів ховалися від обстрілів у підвалі багатоповерхівки, а також посилання на відео  Подоляки з заголовком: «Панику прекратить. Все будет хорошо. Победа будет за нами». 

Цією жінкою виявилась підлегла Германа — прокурорка Миколаївської окружної прокуратури Ірина Андросова.

Вочевидь на момент російського вторгнення сімейний союз Германа вже тріщав по швах.

29 березня 2022 року дружина прокурора звернулась до суду про розірвання шлюбу. У Красноградському районному суді Харківської області судді взяли самовідвід: Герман тривалий час працював на керівних посадах місцевої прокуратури і неодноразово брав участь у розгляді справ, що розглядалися цими суддями. 

Цьогоріч наприкінці травня Зачепилівський районний суд Харківської області шлюб Германа нарешті розірвав

«Спільне сімейне життя з відповідачем не склалося, подружні стосунки припинено, причиною розпаду сімʼї є несумісність характерів та взаємне непорозуміння, різні погляди на шлюб та сімʼю, подальше перебування у шлюбі буде суперечити її інтересам та інтересам дітей. Тому позивачка просила суд розірвати шлюб, залишити їй шлюбне прізвище та визначити місце проживання неповнолітньої доньки разом з нею», — йдеться у рішенні.

Повертаючись до нової пасії Германа.  29 березня 2022-го прокурорка листувалася з «Нікітосом», своїм 18-річним сином і переконувала його, що саме українська влада винна в війні і в нашій армії є багато «нацисткого отребья». Андросова писала, що говорила в храмі з отцем Ніколаєм, якому подзвонила прихожанка з Маріуполя і пожалілася, що азовці нібито знущаються над жителями міста, що її не раз ґвалтували і коли зайшли російські солдати, то місцеві були готові їм ноги цілувати. «Сумели привить большинству людей и молодому поколению ненависть к русским как нации. Унижая ее святыни и превзонося в герои бандитов. Ты о Бандере много знаешь?..» — дорікала вона синові.

Підозру в виправдуванні збройної агресії РФ Андросовій повідомили тільки 10 серпня цього року і… заочно. Підозру підписав слідчий Миколаївського теруправління ДБР у кримінальному провадженні, яке зареєстрували ще 23 серпня 2022 року. 

Хоча на момент затримання і обшуку в помешканні Германа у квітні 2022-го прокурорка Андросова була в Україні. Коли Германа судили вона ще працювала на посаді. Захисники Германа у розмові з «Судовим репортером» сказали, що Андросову начебто намагалися схилити дати показання проти нього, а коли не вийшло, то оголосили підозру. І, як бачимо, свідомо чи ні зробили це тоді, коли любительці «русского мира» і слід простиг. 

У день засідання в Одеському апеляційному суді Служба безпеки оголосила підозру блогеру Подоляці за те, що «наводив» російські ракети на Миколаїв

«Служба безпеки викрила нові злочини прокремлівського блогера-мільйонника Юрія Подоляки, який переховується від правосуддя на території росії.

Раніше співробітники СБУ задокументували його участь у проведенні інформаційно-психологічних операцій проти України на замовлення російських спецслужб.

Наразі встановлено факти причетності Подоляки до коригування ракетних ударів агресора по Миколаєву на початку повномасштабного вторгнення рф.

Для наведення ворожої зброї на місто фігурант отримував розвіддані від свого інформатора — ексочільника Миколаївської окружної прокуратури, який наразі відбуває довічне ув’язнення за держзраду.

Одержані від посадовця відомості Подоляка переправляв своїм «кураторам» із російських спецслужб.

Найбільше окупантів цікавили локації Сил оборони та наслідки ворожих «прильотів» на території міста.

Також прокурор-зрадник «зливав» рашистам дані про російських військовополонених та інформацію про добові паролі на українських блокпостах.

За даними слідства, комунікація між Подолякою та його інформатором відбувалась через телеграм-канал у вигляді текстових повідомлень», — йшлося у пресрелізі.

Які нові факти і докази здобуло слідство і чи випадково саме у день судового засідання поширено це повідомлення, наразі вирішити складно. Повний текст підозри Подоляці поки що не оприлюднили.

15 вересня у судовому засіданні з приводу апеляційних скарг висловилися адвокати і обвинувачений Герман. Прокурори попросили залишити скарги без задоволення. Оскільки захист клопотав про повторне дослідження деяких доказів і в тому числі допит свідків суд оголосив перерву до 2 жовтня. Адвокатів попросили клопотання у письмовому вигляді із посиланнями на сторінки томів справи надіслати до суду завчасно, щоби прокурори також могли підготуватися.