Про соціальний захист військовослужбовців та членів їх родин розповіли лектори: Анастасія Якімова – адвокат, член Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ, член Комітету НААУ з питань цивільного права та процесу; Наталія Кайда – адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, доктор юридичних наук, науковий співробітник Інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, тренер, розробник програм Української школи урядування; Ірина Шапошнікова – адвокат, член Центру правничої лінгвістики та Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури.
Лектори докладно проаналізували разом з учасниками соціальний захист військовослужбовців та членів їх родин, а саме:
- 1. Щомісячні основні види грошового забезпечення військовослужбовців.
- 2. Грошове забезпечення військовослужбовців: виклики із судової практики.
- 3. Трудові пільги військовослужбовців.
- 4. Соціальний захист членів родин військовослужбовців.
У рамках характеристики соціального захисту військовослужбовців та членів їх родин акцентовано на наступному:
- Щомісячні основні види грошового забезпечення військовослужбовців
Основне правове регулювання:
- Конституція України;
- Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”;
- Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та ін.
До складу грошового забезпечення входять:
- посадовий оклад;
- оклад за військовим званням;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Структура грошового забезпечення військовослужбовців:
- щомісячні основні види грошового забезпечення;
- щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
- одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать:
- Посадовий оклад: виплачується у розмірах, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військово-службовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Посадові оклади виплачуються залежно від займаних посад і тарифних розрядів, передбачених у штаті військової частини.
- Оклад за військовим званням: виплачується у розмірах, визначених відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Посадові оклади виплачуються залежно від займаних посад і тарифних розрядів, передбачених у штаті військової частини.
- Надбавка за вислугу років: на підставі розділу IV Порядку № 260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за вислугу років на військовій службі у відсотках посадового окладу (за основною чи тимчасово займаною посадою) з урахуванням окладу за військовим званням у визначених розмірах.
2. Грошове забезпечення військовослужбовців: виклики із судової практики
- Правова позиція суду щодо нарахування та виплати військовослужбовцю не в повному обсязі індексації грошового забезпечення: “ … позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати не в повному обсязі індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2015 по 30.11.2015 з урахуванням січня 2008 року як базового місяця є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.” Постанова Другого апеляційного адміністративного суду у справі № 440/18009/23 від 23.07.2024 року. Дата набрання законної сили: 23.07.2024.
- Правова позиція суду щодо правомірності зменшення розміру посадового окладу військовослужбовцям, які усунуті від виконання службових обов’язків: “ … суд приходить до висновку, що зменшення відповідачем розміру посадового окладу ОСОБА_1 , за лютий 2023 з 2820,00 грн. до 805,71 грн. та не виплати за період з березня 2023 по 12.06.2023 є протиправним, оскільки усунення від виконання службових обов`язків не є підставою для зменшення розміру грошового забезпечення військовослужбовця або його припинення.” Рішення Харківського окружного адміністративного суду у справі № №520/23732/23 від 13.12.2023 року.
- Правова позиція суду щодо зменшення окладу за військове звання: Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині протиправного зменшення окладу за військове звання за період з березня по липень 2022 року є обґрунтованими. Отже, вимоги апеляційної скарги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру окладу за військове звання за березень- липень 2022 року та зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 оклад за військове звання за березень-липень 2022 року.» Постанова Другого апеляційного адміністративного суду у справі № 520/23732/23 від 21.06.2024 року.
- Правова позиція суду щодо відмови відповідача у видачі позивачеві довідок, із зазначенням основних видів грошового забезпечення, визначених з врахуванням відповідних тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, та додаткових видів грошового забезпечення у відповідних відсотках для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії позивача: “ … колегія суддів приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у формуванні та направленні до ГУ ПФУ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, визначеного станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законами на 01.01.2022 та на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови № 704, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, відмова Адміністрації ДПС у підготовці і наданні ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 для проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача, є протиправною.” Постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду України у справі № 320/28168/23 від 12.09.2024 року.
- Правова позиція суду щодо нарахування надбавки за вислугу років та обов’язок її перевірки: “ … колегія суддів погоджується з висновками судів про задоволення позовних вимог про визнання незаконними дій військової частини НОМЕР_2 Національної гвардії України щодо не нарахування під час проходження військової служби ОСОБА_1 з червня 2015 – по грудень 2015 року надбавки за вислугу років в розмірі 10% та зобов`язання нарахувати її і виплатити за період з червня по грудень 2015 року.” Постанова Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду України у справі № 820/2720/17 від 20.07.2022 року.
- Трудові пільги військовослужбовців
Стаття 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»:
Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв’язку з особливим характером військової служби, яка пов’язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Гарантії при прийнятті на роботу:
- Частина 3 статті 26 КЗпП України: Випробування не встановлюється при прийнятті на роботу осіб, звільнених у запас з військової чи альтернативної (невійськової) служби.
- Частина 2 статті 2 Закону України «Про організацію трудових відносин під час дії воєнного стану»: При укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Гарантії збереження місця роботи:
- Частина 3 статті 119 КЗпП України: За працівниками, призваними на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Гарантії при звільненні:
- Стаття 42 КЗпП України: При скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.
При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається:
5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”, із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув’язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу;
9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, – протягом двох років з дня звільнення їх зі служби.
4. Соціальний захист членів родин військовослужбовців
У частині другій статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ( далі – Закон № 2011-ХІІ) наведений перелік складових грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
- За умовами частини четвертої статті 9 Закону № 2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України;
- Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України.
Відповідно до пункту 1 статті 10-1 Закону №2011-XII військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 2 розділу І Порядку № 260 грошове забезпечення, зокрема, включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Правова позиція:
- Постанова Великої Палати Верховного Суду від 29 серпня 2024 року у справі № 640/13029/22 про стягнення заборгованості з виплати додаткової винагороди військовослужбовцю за службу в період воєнного стану.
- Постанова ВС від 13 червня 2024 року у справі № 360/529/23 адміністративне провадження № К/990/43711/23: до наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 гривень або 30000 гривень не включаються військовослужбовців, які відмовились виконувати бойові накази – за місяць, у якому здійснено таке порушення.
- Постанова ВС від 28 червня 2024 року у справі № 420/25297/23: Обставини не нарахування та невиплата додаткової винагороди військовослужбовцю у розмірі 100 000 тис. грн.
- Правова позиція ВС від 22 лютого 2024 року у справі №420/1427/23 адміністративне провадження № К/990/24796/23: Про розуміння граничних максимальних/мінімальних меж надбавки за особливості проходження служби та визначення моменту в часі, з якого реалізація військовослужбовцем права на її отримання стала законодавчо можливою.
- Правова позиція ВС від 20 липня 2022 року у справі №820/2720/17 адміністративне провадження № К/9901/13206/18: Обов’язок військової частини після переміщення військовослужбовця на нове місце служби проводити перевірку вислуги років.
- Правова позиція ВС сформована у постанові від 27 квітня 2023 року у справі № 420/15524/21 адміністративне провадження № К/990/28452/22: Визначення грошової компенсації військовослужбовцю за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки / продовження.
- Гарантії членам сім’ї загиблих: судова практика
- Про право на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця: Правова позиція ВС сформована у постанові від 12 листопада 2020 року у справі № 822/630/17 адміністративне провадження № К/9901/2210/17: Для того, щоб мати право на отримання грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, особа, яка вважає себе членом сім’ї такого військовослужбовця, повинна довести: а) факт проживання із загиблим; б) наявність у такої особи і загиблого спільного побуту та взаємних прав і обов’язків.
- Про видачу посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби: Правова позиція ВС сформована у постанові від 09 червня 2021 року у справі № 813/4346/17 адміністративне провадження № К/9901/50719/18.
- Про строк для реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: Правова позиція ВС сформована у постанові від 20 квітня 2021 року у справі №818/2194/18 адміністративне провадження №К/9901/1894/19 – право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» може бути реалізовано протягом трьох років з дня виникнення такого права.
- Порядок виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста: Правова позиція ВС сформована у постанові від 29 червня 2022 року у справі №640/6477/19 адміністративне провадження № К/9901/32085/20 – виплата одноразової грошової допомоги у разі смерті військовослужбовця здійснюється шляхом виплати її усім членам сім`ї загиблого у рівних частках. Винятком з цього є нотаріально посвідчена відмова членів сім`ї загиблого військовослужбовця від своєї частки одноразової допомоги, в такому випадку частка цих осіб розподіляється між іншими членами сім`ї, які мають право на її отримання.
- Встановлення факту віднесення заявника до кола членів сім’ї загиблого військовослужбовця для отримання одноразової грошової допомоги: ВП ВС сформована у постанові від 22 серпня 2018 року у справі №644/6274/16-ц, Провадження №14-283цс18.
- Про визнання особи членом сім’ї загиблого військовослужбовця ВС сформована у постанові від 26 травня 2020 року у справі №735/1417/16-а адміністративне провадження №К/9901/22247/18 : У разі доведення факту, що особа, яка має намір отримати одноразову грошову допомогу, що призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста за життя спільно проживала, була пов`язана спільним побутом, мала взаємні права і обов`язки із загиблою особою, тобто була членом її сім`ї, то в такому разі виникають підстави для виплати вказаної одноразової грошової допомоги.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.