Алгоритм оформлення відстрочки від призову на військову службу: адвокат Дар’я Тарасенко

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Відстрочка від призову на військову службу: алгоритм оформлення».

Адвокат Дар’я Тарасенко зауважила, що хоча чинне законодавство і містить вичерпний перелік підстав для відстрочки від призову за мобілізацією (ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»), а також повноваження територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з оформлення відстрочки (Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022р. №154), однак ані алгоритму оформлення відстрочки, ані вимог до документів нормативно-правовими актами не передбачено.

З власного досвіду надання юридичної допомоги з питань оформлення відстрочки від призову за мобілізацією тим громадянам, кому право на таку відстрочку надано Законом, адвокат порекомендувала діяти за таким алгоритмом:

  1. Збір пакету документів для оформлення відстрочки.

Необхідно зібрати документи, які підтверджують існування обставини, що є підставою для відстрочки відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

  1. Звернення до ТЦК та СП за місцем перебування на обліку для оформлення відстрочки.

Дар’я Тарасенко зауважила, що вважає допустимим направлення таких документів до ТЦК та СП разом із відповідною заявою поштою. Однак, на практиці в більшості випадків ТЦК та СП вимагає від військовозобов’язаних особисто з’явитись для оформлення відстрочки.

  1. Проходження військово-лікарської комісії за направленням ТЦК та СП

Адвокат відмітила, що проходити військово-лікарську комісію за направленням ТЦК та СП мають всі військовозобов’язані. Для тих, хто має право на відстрочку, виключень з загального правила немає. Тому вони також мають проходити ВЛК. На практиці абсолютну більшість військовозобов’язаних, які звертаються для оформлення відстрочки, направляють на ВЛК. Тим не менш, цього етапу може і не бути.

  1. Отримання результату оформлення відстрочки.

Хоча чинним законодавством і не передбачено оформлення спеціального документа, адвокат радить таки отримувати в ТЦК та СП документ про те, що військовозобов’язаному оформлено відстрочку. Це може бути запис у військовому квитку, окрема довідка, видана ТЦК та СП, або відповідь на адвокатський запит.

Також доповідач освітила питання строку, протягом якого існує право на відстрочку. Згідно тлумачення норм Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», право на відстрочку існує протягом всього періоду існування обставини, яка є підставою для відстрочки. Проте, оскільки в більшості випадків неможливо спрогнозувати, як довго існуватиме та чи інша обставина, ТЦК та СП практикують оформлювати відстрочку на певний строк (в більшості випадків це 6 місяців). Сплив цього строку не означає, що військовозобов’язаного призовуть на службу, а є лише контрольною точкою, коли варто повідомити ТЦК та СП, що підстави для відстрочки продовжують існувати.

Також лектор розповіла про способи оскарження рішення про відмову в оформленні відстрочки або бездіяльності у вигляді нерозгляду документів для оформлення відстрочки. Оскарження можливо до вищестоящого ТЦК та СП або до адміністративного суду.

Дар’я Тарасенко звернула увагу, що оскарження відмови в оформленні відстрочки не зупиняє мобілізацію.