Інформація, отримана в ході спілкування адвоката з клієнтом, становить адвокатську таємницю. Відтак, зважаючи на положення Кримінального процесуального кодексу та Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, відповідні носії інформації не можуть бути вилучені.
12 вересня Головне управління Нацполіції у м. Києві проводило обшук в офісному приміщенні особи, яка має статус адвоката. Участь у заході взяв представник Комітету НААУ із захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Богдан Кушнір, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.
Під час заходу слідчий зокрема виявив ноутбук та десять флеш-накопичувачів, які планувалося вилучити.
Б.Кушнір зауважив, що відповідно до статті 161 КПК речами і документами, до яких заборонено доступ, є листування або інші форми обміну інформацією між захисником та його клієнтом, а також об’єкти, які додані до такого листування або інших форм обміну інформацією. Також ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» прямо забороняє проведення огляду, розголошення, витребування чи вилучення документів, пов’язаних зі здійсненням адвокатської діяльності.
Вислухавши аргументи представника Комітету НААУ, слідчий відмовився від своїх первинних намірів та залишив носії інформації у володінні особи, стосовно якої проводився обшук.
«Зрозуміло, що адвокати (на відміну від правоохоронців) не можуть застосовувати фізичну силу, коли йдеться про виконання покладених завдань. Єдиною зброєю у нас є розум та слово, – говорить Б. Кушнір. – Тому протистояти силоміць, навіть у випадках явних зазіхань правоохоронців на адвокатську таємницю, не вийде. Однак ми можемо знайти спільну мову та доступно донести правові наслідки порушення гарантій адвокатської діяльності. В цій конкретній справі завдяки комунікації зі слідчою групою нам вдалося дійти згоди про проведення обшуку без надмірного формалізму, на принципах взаємоповаги та верховенства права».
Нагадаємо, адвокатською таємницею є будь-яка інформація, що стала відома адвокату, помічнику адвоката, стажисту адвоката, особі, яка перебуває у трудових відносинах з адвокатом, про клієнта, зокрема, зміст порад, консультацій, роз’яснень адвоката, складені ним документи, інформація, що зберігається на електронних носіях, та інші документи і відомості, одержані адвокатом під час здійснення адвокатської діяльності.
Втручання службових осіб у діяльність захисника є злочином, відповідальність за який передбачена ст. 397 Кримінального кодексу. Одна з форм втручання – це порушення встановлених законом гарантій діяльності та професійної таємниці.