Безоплатна правова допомога у цифрах: 570 млн. гривень в рік і 65% платників податків ніколи не чули про цю систему

Люди не довіряють органам влади, а більше довіряють неурядовим організаціям.

Про це заявив Олександр Баранов, виконуючий обов’язки директора Координаційний центр з надання правової допомоги в інтерв’ю Закон і Бізнес.

“Згідно з дослідженнями поважних соціологічних установ, є така світова тенденція — люди в першу чергу звертаються за допомогою до знайомих і родичів, і тільки 10—15% відразу йдуть до юристів. І це не тільки в Україні, так майже в усьому світі.

Взагалі в людей є певна недовіра до органів влади. Їх уважають надто бюрократизованими. На думку людей, вони в першу чергу зможуть свої проблеми вирішити через засоби масової інформації та соціальні мережі.

За опитуванням, проведеним проектом ПРООН кожні два роки починаючи з 2016-го, станом на 2020 рік тільки 25% опитуваних знали про систему БПД та як звернутися за допомогою, 35% чули про існування нашої системи, але не знають, як нею скористатися. А інші взагалі нічого не чули про цю систему”, повідомив Баранов.

Відповідно до бюджетного паспорту, річний бюджет системи безоплатної правової допомоги складає майже 570 млн. гривень. Ці кошти в основному витрачаються на підтримку цієї системи. Так, в 2021 році в бюджеті країни закладень 553 млн гривень на заходи із забезпечення функціонування та розвитку системи безоплатної правової допомоги.

Нагадаємо, що Голова Комітету НААУ з захисту прав людини Ганна Колесник повідомляла, що у системі БПЛ існує непрозорий і непропорційний розподіл доручень між адвокатами. Доказом цього є і те, що в резонансних справах проти високопосадовців або великих бізнесменів також призначаються безоплатні адвокати.

Лідії Ізовітова, Голова Національної асоціації адвокатів України заявила, що кілька років тому експерти НААУ зробили аналіз витрачених державних коштів на систему БПД.

«Ми побачили, що лише 30% йдуть на потреби людей, решта – на організаційні заходи, які не потрібні державі. Ми побачили, що держава через систему БПД намагається втручатися в позиції адвокатів і документи, які вони складають, що заборонено законом «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», – зауважила Голова НААУ, РАУ.