Довідка, складена секретарем судового засідання про відкладення розгляду справи не є документом належної форми процесуальної дії

Суд апеляційної інстанції, ухвалюючи постанову без участі сторін, які виявили бажання бути присутніми в судовому засіданні, у період дії правового режиму воєнного стану, розуміючи об’єктивні ускладнені обставини щодо можливості сторін прибути до суду (наприклад, призов на військову службу, переїзд до іншого міста, затори тощо), з метою забезпечення права учасників справи брати участь у судовому процесі, має здійснити дії для забезпечення справедливого судового розгляду.

31 травня 2022 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Приватної фірми «Техагробуд» на постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 2 березня 2022 року у справі No 140/8301/21 (провадження No К/990/9501/22) за позовом Приватної фірми «Техагробуд» до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про скасування податкового повідомлення-рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Платник податків, не погоджуючись з рішенням контролюючого органу про застосування до нього санкцій, звернувся з позовом до суду.

Волинський окружний адміністративний суд рішенням від 11 листопада 2021 року задовольнив позов, визнавши протиправним і скасувавши податкове повідомлення-рішення.

Восьмий апеляційний адміністративний суд, розглядаючи апеляційну скаргу від 9 лютого 2022 року, у відкритому судовому засіданні оголосив перерву до 23 лютого 2022 року для надання можливості представнику позивача надати додаткові докази. У матеріалах справи відсутній процесуальний документ (протокол, ухвала), який би підтверджував те, що 23 лютого 2022 року відбулось судове засідання, у межах якого суд апеляційної інстанції ухвалив відкласти розгляд справи.

23 лютого 2022 року представник платника подав клопотання про продовження
строків апеляційного розгляду справи у зв’язку необхідністю вивчення документів щодо спірних правовідносин. Розписка про ознайомлення представника позивача про розгляд справи 2 березня 2022 року не містить ані даних щодо процесуального становища особи, яка поставила свій підпис, ані прізвища та ініціалів. До розписки не додано документу, який підтверджує повноваження такої особи.

Восьмий апеляційний адміністративний суд постановою, ухваленою у відкритому судовому засіданні, задовольнив апеляційну скаргу контролюючого органу, скасувавши рішення суду першої інстанції та ухваливши нове рішення, яким відмовив у задоволенні позову.

Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасувавши судове рішення суду апеляційної інстанції та направивши справу на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

ОЦІНКА СУДУ

Верховний Суд на сайті Судової влади України оприлюднив інформацію щодо особливостей здійснення правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, зокрема, зауважив, що навіть в умовах воєнного стану конституційне право людини на судовий захист не може бути обмеженим.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»
правосуддя на території, на якій уведено воєнний стан, здійснюється лише судами. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі загрози життю, здоров’ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно прийматимуться рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом. Справи, які не є невідкладними, розглядатимуться лише за наявності письмової згоди на це всіх учасників судового провадження. Не можуть бути відкладеними судові засідання, на яких має розглядатися питання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. З метою дотримання режиму безпеки учасників судових процесів і відвідувачів судів припиняється проведення особистого прийому громадян керівництвом суду й обмежується допуск у судові засідання осіб, які не є учасниками судових засідань. Якщо суд не припинив здійснювати судочинство, учасники судових процесів мають можливість подати заяву про відкладення розгляду справу зв’язку з воєнними діями та/або про розгляд справ у режимі відеоконференції за допомогою будь-яких технічних засобів, зокрема власних.

Суд апеляційної інстанції, ухвалюючи постанову без участі сторін, які виявили
бажання бути присутніми в судовому засіданні, у період дії правового режиму воєнного стану, розуміючи об’єктивні ускладнені обставини щодо можливості
сторін прибути до суду (наприклад, призов на військову службу, переїзд до іншого міста, затори тощо), з метою забезпечення права учасників справи брати участь у судовому процесі, має здійснити дії для забезпечення справедливого судового розгляду.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 31 травня 2022 року у справі No 140/8301/21 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/104548549.