Етика адвоката з особами з інвалідністю: адвокат Олег Полозюк

Під час вебінару у Вищій школі адвокатури на тему «Етика адвоката з особами з інвалідністю», Полозюк Олег, адвокат, член Комітету з питань захисту осіб з інвалідністю, що діє в складі НААУ, зазначив що чисельність осіб з інвалідністю в Україні складає 2 630 000 громадян. З них працюючих – 631 000 (включаючи осіб з інвалідністю працездатного і непрацездатного віку).

Особою з інвалідністю є особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.

Інвалідність – результат взаємодії, яка відбувається між особами з інвалідністю та бар’єрами середовища і відносин, і яка заважає їхній повноцінній і дієвій участі у житті суспільства нарівні з іншими.

Осіб з інвалідністю працездатного віку нараховується 1 326 000 осіб, з них 453 000 – жінки, 773 000 – чоловіки. І тільки 430 668 осіб є працюючими.

Судове рішення щодо заміни поверху проживання особи з інвалідністю, яка пересувається на інвалідному візку.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду зазначені судові рішення скасував і справу направив на новий розгляд до суду першої інстанції. При цьому КЦС ВС зазначив, що відповідно до ст. 29 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» особи з інвалідністю та сім’ї, в яких є діти з інвалідністю, мають переважне право на поліпшення житлових умов в порядку, передбаченому чинним законодавством.

За висновком Верховного Суду органи державної влади та місцевого самоврядування покладається обов’язок створити прийнятні умови для людей з особливими потребами, в тому числі й житлові. При цьому фактичні потреби конкретної особи можуть бути задоволені будь-яким сприятливим способом для цієї особи та можливим способом для органу державної влади або місцевого самоврядування.

Судове рішення щодо порушення прав осіб з вадами слуху

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08 грудня 2010 року у справі К-36824/10 касаційну скаргу представника Кабінету Міністрів України – залишено без задоволення, рішення судів першої та апеляційної інстанції – без змін.

Судами попередніх інстанцій вірно було встановлено, що відповідальність за невиконання встановленого статтею 23 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» обов’язку несе Кабінет Міністрів України.

Державою визнається дактильно-жестова мова як засіб міжособового спілкування, а також як засіб навчання інвалідів з вадами слуху.

Судове рішення щодо порушення прав осіб з вадами зору

Рекомендовано органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям дотримуватися зазначеного Порядку. Зокрема у «Порядку оприлюднення у мережі інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади», підпункт 17 викладено у такій редакції:

  • інформація на офіційному веб-сайті повинна бути доступною для користувачів з вадами зору та слуху. Технічні завдання на створення (модернізацію) офіційних веб-сайтів повинні відповідати технічним вимогам, установленим згідно з додатком до цього Порядку.

Доповнено Порядок додатками такого змісту:

Інформація на офіційному веб-сайті повинна бути доступною для користувачів з вадами зору та слуху, а також передбачати можливість використання комп’ютерних програм екранного доступу, які забезпечують виведення даних у звуковій або рельєфно-крапковій формі.

Аудіо – та відеоматеріали повинні супроводжуватися текстом, еквівалентним інформації, що містить аудіо- та відеозапис. Інформація, розміщена в рухомій стрічці, графічні та мультимедійні матеріали повинні дублюватися за допомогою звичайного тексту.