Функціонування системи надання безоплатної правничої допомоги обговорили Омбудсман Лубінець та заступник голови НААУ Гвоздій

Через відсутність контролю, визначеного законом, якість надання безоплатної правничої допомоги в країні поступово знижується. А досвідчені адвокати втрачають мотивацію у співпраці з системою БПД.

Стан функціонування системи надання безоплатної правничої допомоги обговорили в ході робочої зустрічі Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець та заступник голови РАУ, НААУ Валентин Гвоздій.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Валентин Гвоздій звернув увагу Омбудсмана на тенденцію усунення державою інституту адвокатури від участі у забезпеченні функціонування системи БПД, а також спроби перейняти функції, які відносяться до виключних повноважень органів адвокатського самоврядування.

Зокрема, йдеться про повне блокування роботи Наглядової ради Координаційного центру з надання правничої допомоги, яка мала б забезпечувати демократичний розвиток системи та мінімізувати корупційні ризики у ній (нагадаємо, цей орган майже два роки не функціонує). Також адвокатуру фактично усунуто від нормотворчого та організаційного процесів забезпечення функціонування системи БПД, хоча інститут має широкий арсенал власних ресурсів.

Крім цього адвокати, як висококваліфіковані спеціалісти, практично не беруть участь у у наданні первинної допомоги, яка сьогодні надається не в повній мірі і здебільшого за рахунок штатних працівників органів державної влади та місцевого самоврядування.

У свою чергу Д.Лубінець зазначив, що в ході опрацювання звернень громадян до нього часто виникає потреба у наданні саме професійної адвокатської допомоги, адже вирішення питання потребує вузькопрофільної консультації в окремих галузях права.

Серед інших проблем В.Гвоздій озвучив невиправдане заниження обсягів фінансування роботи адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу. «Штучно створюються нормативні, організаційні та ідеологічні перешкоди в оплаті вже виконаних робіт», – пояснив він.

Також заступник голови НААУ, РАУ звернув увагу Омбудсмана на виконання органами (установами), які уповноважені законом на надання БПД, невластивих функцій з оцінювання якості БПД. За Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» цим мають займатися комісії з оцінювання якості при органах адвокатського самоврядування. «Фактично контроль за якістю БПД забезпечують суб’єкти, які не мають кваліфікації та компетенцій. І це унеможливлює забезпечення належної якості БПД», – зауважив В.Гвоздій.

Саме тому, на його погляд, органи адвокатського самоврядування мають посилити свою роль в адмініструванні надання БПД при збереженні функції повного фінансового контролю з боку держави.

Також в ході зустрічі НААУ та Омбудсман домовилися про співпрацю в рамках проекту «Центр «Адвокат дитини» та обговорили перспективи правового регулювання штучного інтелекту в Україні. Омбудсман висловив переконання, що співпраця з НААУ в рамках укладеного меморандуму буде результативною.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.