Ґрунтовні знання та ретельне дотримання стандартів оформлення заяви до ЄСПЛ є запорукою розгляду справи

За ініціативи Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ 5 жовтня 2021 року відбувся круглий стіл, присвячений міжнародному судовому контролю за реалізацією конвенційних прав людини.

Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

Відкрила захід заступниця Голови профільного Комітету, адвокат Марія Островська, яка акцентувала увагу на важливості обговорення теми круглого столу, зазначивши, що наразі Україна займає третє місце з кількості поданих скарг до Європейського суду з прав людини. Проте лише крихітна їх частина проходить перший етап – стадію прийнятності. Завдяки налагодженню Комітетом прямої комунікації з юристами Страсбургу, адвокати мають нагоду отримати поради від фахівців ЄСПЛ із досвідом фільтрування заяв українських правників.

Так, почесним гостем і головним експертом заходу став старший юрист Секретаріату ЄСПЛ, заступник секретаря Адміністративного трибуналу Ради Європи, колишній очільник Секції з попереднього розгляду скарг проти України Дмитро Третьяков. У своїй доповіді експерт ґрунтовно окреслив стандарти успішного оформлення, подання та розгляду скарг у Європейському суді з прав людини і дав вичерпні відповіді на запитання адвокатів-практиків і науковців, що стосувалися тонкощів отримання статусу учасника судового провадження у міжнародній інституції.

Серед іншого, були розглянуті питання щодо: оформлення заяви до ЄСПЛ, етапів розгляду справи, політики пріоритетності при поданні заяв до ЄСПЛ, необхідності збереження балансу інтересів сторін і так званої подвійної комунікації.

Участь у дискусії також узяли Олена Сібільова – адвокат, координатор програми Ради Європи HELP від НААУ, доктор філософії, Голова Комітету з підвищення професійної кваліфікації, що діє у складі НААУ, Дмитро Ягунов – адвокат, доктор політичних наук, член Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню від України, Людмила Островська – адвокат, доцент Національного університету «Одеська юридична академія», співзасновник АО «Партнери», Ганна Іщенко – адвокат, член Комітету по наближенню системи адвокатури України до європейських правових стандартів НААУ, керівник АО «Іщенко, Світлицький та Партнери», Наталія Охотнікова – адвокат, тренер із захисту прав людини у ЄСПЛ, Сергій Костянчук – президент «Київської фундації культури».

Захід відбувся у Державному інформаційному агентстві «Укрінформ» за підтримки громадської організації «Правозахисний Хаб» та юридичної фірми «Шабалін і Костянчук». Кожен з учасників поділився власним досвідом ініціювання судового процесу у міжнародній інституції, переможними справами в національних судах, правничими думками про взаємозв’язок практики ЄСПЛ із судовою системою України, релевантність її використання.

Відеозапис круглого столу можна переглянути YouTube-каналі НААУ за посиланням https://youtu.be/fPtzGgCTllk