Я впевнений, що в червні 2020 року поняття Електронного суду перестане бути терміном із законодавства, а стане реальною системою, яку активно використовуватимуть люди: Зеновій Холоднюк

Голова Державної судової адміністрації України у своєму ексклюзивному інтерв’ю інформаційному агентству ADVOKAT POST розповів, як працювали суди в умовах карантину, а також поділився планами ДСА України щодо покращення доступу до правосуддя для громадян України.

– Ще одне питання стосується електронного суду. З одного боку, даний механізм допомагає в період карантинних обмежень. Проте це не лише обставини, що склалися в зв’язку з пандемією. Відомо, що Президент України Володимир Зеленський оголосив курс на нову модель розвитку України – діджиталізацію. Це торкнеться і різних галузей економіки, соціальної сфери. Яке місце в новій моделі має зайняти електронний суд? Що вже вдалось реалізувати на сьогодні?

– Електронний суд – це один з модулів ЄСІТС – Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Вперше поняття ЄСІТС з’явилося в Законі України “Про судоустрій і статус суддів” ще у 2016 році. Але тоді Верховна Рада України переоцінила існуючі можливості, терміни були дуже стислими. Виявилося, що запровадити таку систему за рік – нереально. Для цього необхідно мати дуже серйозні фінансові ресурси для закупівлі необхідної техніки, розробки програмного забезпечення, набору та підготовки необхідних кваліфікованих фахівців тощо.

Наприкінці 2019 – початку 2020 року ми зустрічались з досвідченим суддею одного з апеляційних судів Сполучених Штатів Америки і я йому задав питання: як у вас відбувається електронне правосуддя? А він з усмішкою сказав, що ця програма була розрахована в його штаті на 5 років, але вже пройшло 11 – і вона досі не працює в повному обсязі.

Сьогодні в нас є певні елементи ЄСІТС, наприклад, відеоконференцзв’язок або Єдиний державний реєстр судових рішень, які вже працюють. Активно використовується сервіс СМС-повідомлень учасникам судового процесу. У цьому місяці ми розширили його використання на адміністративну юрисдикцію.

Весь цей час ми також працювали і над Електронним судом. На сьогодні працюють 2 держпідприємства в системі судоустрою, що забезпечують реалізацію політики в галузі інформатизації: одне підприємство «Інформаційні судові системи» займається інформаційно-технічним забезпеченням органів правосуддя, інше «Центр судових сервісів» – впровадженням та підтримкою електронних сервісів для сторін судового процесу.

Ми переповнені оптимізмом і сподіваємось, що на початку червня почне працювати новий модуль – Електронний суд. Про нього багато говорять, але, нажаль, на сьогодні, ця система ще не працює так, як треба. Чекаємо червня.

Зараз допрацьовується програмне забезпечення, далі в нас визначені тестові суди, де буде працювати цей елемент. І вже з червня програмне забезпечення буде працювати в тих судах, де це визначено відповідним наказом ДСА України. Думаю, що протягом місяця ми завершимо це тестування, і вся судова система зможе користуватись перевагами Електронного суду. У першу чергу, це обмін документами зі сторонами в електронному вигляді, що зекономить час та кошти як учасникам судових процесів, так і самим судам. Через електронний кабінет можна буде подати позов чи клопотання, отримати судове рішення в електронному вигляді, подати заявку на участь в судовому засіданні в режимі відеоконференцзв’язку тощо.

Я впевнений, що в червні 2020 року поняття Електронного суду перестане бути терміном із законодавства, а стане реальною системою, яку активно використовуватимуть люди. І це відчують не лише судді, адвокати, слідчі, прокурори, а й суспільство. Для нас дуже важливо, щоб будь-яка електронна справа розглядалася не тільки в місцевому суді, а й мала можливість потрапити в апеляційний та Верховний Суд. Всі учасники процесу будуть мати право доступу до електронної справи через відповідний кваліфікований електронний підпис.

Повне інтерв’ю Голова Державної судової адміністрації України Зеновія Холоднюка за посиланням: https://advokatpost.com/zenovij-kholodniuk-elektronnyj-sud-zapratsiuie-vzhe-v-chervni/