Якщо ви або ваша дитина постраждали від інтернет-цькування, важливо якнайшвидше зафіксувати цифрові сліди перед зверненням до правоохоронних органів.
Про це повідомляє Міністерство юстиції України.
Зробіть скріншоти відповідних повідомлень, коментарів, публікацій або електронних листів. Зображення мають бути максимально інформативними і, по можливості, містити дані кривдника (ім’я профілю у соціальній мережі або нік у месенджері, електронну поштову скриньку, номер мобільного телефону), URL-адреси вебсайтів, дату відправлення тощо.
Окремо збережіть зображення, відео або інші файли образливого змісту з примітками щодо даних відправника, часу отримання тощо.
Слід враховувати, що зловмисники з використанням спеціального програмного забезпечення або штучного інтелекту можуть створювати діпфейки (від англ. deepfake – глибинна підробка), тобто фальшиві фото або відео нібито за участю жертви. Такі цифрові сліди кібербулінгу також варто зберегти у разі їх отримання.
Використовуйте функції браузера або спеціальних розширень для збереження вебсторінок з аб’юзивним контентом, наприклад, у форматі «.pdf».
Не слід зволікати з цими діями, оскільки деякі платформи надають відправникам можливість видаляти повідомлення.
Якщо цькування відбувається в режимі реального часу, скористайтеся програмами для запису екрану.
У подальшому зверніться із заявою до найближчого відділку поліції або подайте електронне звернення до кіберполіції за посиланням https://ticket.cyberpolice.gov.ua, навіть якщо особа зловмисника вам не відома.
У зверненні вкажіть обставини, пов’язані з кібербулінгом та відомі вам дані і онлайн-ресурси агресора, а також долучіть зафіксовані цифрові сліди.
Учням, які опинились в ситуації кібербулінгу або стали його свідками, варто звернутись:
- до батьків;
- до вчителя, соціального педагога або практичного психолога;
- до інспектора служби освітньої безпеки або працівників Ювенальної поліції України;
- на Національну гарячу лінію для дітей та молоді за номером 116-111 або 0-800-500-225.
Якщо ви побачили фото чи відео, на якому зображено сексуальне насилля над дитиною – повідомте про це онлайн за допомогою проєкту StopCrime – https://stopcrime.ua/net-crime.
Платформа дозволяє анонімно або публічно повідомити про підозрілий контент, надіславши посилання на нього. Далі громадська організація «Магнолія» збере та проаналізує інформацію. Підтверджена інформація невідкладно надходитиме до правоохоронців для проведення розслідування та викриття зловмисників.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.