Як отримати довідку внутрішньо переміщеній особі, яка є неповнолітньою: адвокат Ольга Семенюк

Довідка ВПО є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік. Для її отримання можна звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або уповноваженої особи сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг.

Адвокат Ольга Семенюк розповіла учасниками та учасницями проєкту «Розвиток спроможності місцевих ОГС надавачів правової допомоги в Україні», який впроваджує Мережа правового розвитку за підтримки Програми розвитку Організації Обʼєднаних Націй (ПРООН) в Україні та Уряду Канади, про особливості отримання такої довідки неповнолітніми особами або дітьми. Адже частим питанням є, хто ж у таких ситуаціях має подавати заяву для отримання довідки ВПО?

Юристка зазначає, якщо дитина є сиротою або позбавленою батьківського піклування та її на повне державне забезпечення потрібно влаштувати до дитячого закладу, закладу охорони здоров’я або соціального захисту дітей, то таку заяву подає керівник відповідного закладу.

У випадку, коли дитину потрібно влаштувати в сім’ю громадян під опіку, піклування, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу це може зробити законний представник, один з опікунів, піклувальників, прийомних батьків чи вихователів.

«Законодавством передбачено чіткий перелік тих осіб, хто може звертатися за довідкою ВПО. Тому заяву від сторонньої особи не приймуть, і дитина не отримає статус ВПО. Однак трапляються ситуації, в яких стороння особа може вплинути на отримання довідки. Розповім про одну з них. Стороння особа звернулася до відповідної держструктури із заявою, їй було відмовлено в отриманні довідки ВПО для дитини. Коли ж вона попросила уповноважену особу підписати заяву, вона теж не погодилася. У такому випадку стороння особа змогла оскаржувати відмову через суд, вказуючи, що той, хто має зробити звернення, не подає заяву, і в інтересах захисту прав дитини, все ж таки вирішити питання про надання їй статусу внутрішньо переміщеної особи», ділиться практикою Ольга Семенюк.

Окремо варто розглянути приклади того, хто знаходиться поруч із дитиною під час виїзду.

Так, якщо батьки не змогли виїхати з тимчасово окупованих територій, і неповнолітня дитина виїжджала з іншими родичами, тоді таку заяву про надання статусу ВПО подають ті особи, які виїхали разом із дитиною.

Може бути ситуація, якщо дитина виїхала з чужими людьми або не було близьких родичів. Тоді заяву від її імені подає представник органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини.

«Якщо ж дитина, яка без супроводження законного представника виїжджає туди, де проживає хтось із родичів, ну, наприклад, тітка, то цій тітці доведеться доводити рідство з цією дитиною і вона зможе подавати заяву про взяття на облік та отримання довідки ВПО», зазначає Ольга Семенюк.

Заява про взяття на облік ВПО має містити:

  • прізвище ім’я та по батькові;
  • громадянство;
  • дату та місце народження;
  • стать;
  • відомості про малолітніх та неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом із ними;
  • відомості про законних представників, які супроводжують дитину;
  • відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання;
  • адреса для офіційного листування, контактний номер телефону;
  • обставини, що спричинили внутрішнє переміщення.

Законодавча база

Постанова КМУ від 1 жовтня 2014 р. № 509 Про облік внутрішньо переміщених осіб.