Як спеціалісти в сільрадах оцінюватимуть роботу адвокатів? Питання моніторингу якості БПД потребує подальших змін: Оксана Каденко

Кабмін, регулюючи питання організації надання безоплатної первинної правничої допомоги органами місцевого самоврядування, погодився із позицією НААУ щодо необхідності скасування вимог до кваліфікації адвокатів, що залучаються до такої допомоги. А от питання моніторингу якості БПД потребує подальших змін.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Йдеться про постанову Кабінету Міністрів України від 13.10.2023 №1088, якою були затверджені:

  • Порядок залучення органами місцевого самоврядування адвокатів та інших фахівців у відповідній галузі права до надання безоплатної первинної правничої допомоги;
  • Порядок надання безоплатної первинної правничої допомоги суб’єктами, що створюються або залучаються за договорами органами місцевого самоврядування.

Оцінку цим нормативно-правовим актам дали члени Ради адвокатів України під час засідання 23 жовтня.

Нагадаємо, проект постанови, який готувався Мін’юстом, 11 жовтня розглядався на Урядовому комітеті з питань економічної, фінансової і правової політики, паливно-енергетичного комплексу, стратегічних галузей промисловості та правоохоронної діяльності. При цьому первинний варіант проекту передбачав чотири кваліфікаційні вимоги до адвокатів, які можуть брати участь у наданні БППД: наявність у ЄРАУ, стаж роботи 1 рік, участь у заходах підвищення кваліфікації та відсутність дисциплінарних стягнень. Водночас, для інших фахівців у галузі права було лише дві вимоги (юридична освіта, стаж – 1 рік).

Тоді на засіданні урядового комітету голова Комітету НААУ з питань безоплатної правової допомоги Оксана Каденко назвала такий диференційований підхід абсолютно необґрунтованим та дискримінаційним. І у фінальній редакції Порядку залучення (див. п.5) вимоги до адвокатів були повністю зняті.

А от зауваження щодо процедури оцінки якості, повноти та своєчасності надання безоплатної правничої допомоги були враховані лише частково. Так, за задумом розробників, моніторити якість мали органи місцевого самоврядування. Як тоді пояснював заступник міністра юстиції Олександр Банчук, контролювати якість роботи має той, хто її оплачує. Водночас, згідно із ч. 2 ст. 25 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» оцінювати надання адвокатами БППД мають комісії, утворені для цієї мети радами адвокатів регіонів. А органи місцевого самоврядування називаються як суб’єкти звернення. Саме тому фінальну редакцію норми п. 11 Порядку надання БПД у Кабміні спробували зробити компромісною:

  • «Механізм проведення моніторингу діяльності надавача правничої допомоги може визначатися органами місцевого самоврядування.
  • З метою проведення оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами безоплатної первинної правничої допомоги органи місцевого самоврядування можуть звернутися до відповідних комісій, утворених радами адвокатів регіонів».

О.Каденко, як член РАУ, під час засідання відзначила, що і така редакція Порядку надання БПД суперечить нормам Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», який однозначно відносить завдання оцінки якості, повноти та своєчасності надання адвокатами БППД до повноважень органів адвокатського, а не місцевого самоврядування.

«Ми маємо повернутися до роботи комісій з оцінки якості безоплатної правничої допомоги, бо саме через систему БПД сьогодні відбувається токсичні для адвокатури процеси, – зауважила О.Каденко. – Навіть якщо не брати до уваги питання необхідності приведення ухваленої постанови у відповідність із законом, не впевнена, що в селищних радах знайдеться достатня кількість спеціалістів, здатних фахово оцінювати роботу адвокатів».

У зв’язку із цим РАУ вирішила звернутися до Кабінету Міністрів України з ініціативою внесення у цій частині змін до постанови Кабміну від 13.10.2023 №1088. Одночасно планується переглянути положення про комісії з якості. «Тут важливо розуміти що ці комісії не є дисциплінарними органами. Вони покликані перш за все захищати інтереси адвокатів, – говорить член РАУ. – І цей вектор роботи потребує спільних із Міністерством юстиції зусиль».