Суддя-спікер Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Юрій Чумак поділився з колегами механізмами відшкодування збитків, завданих військовою агресією рф.
Про це повідомляє прес-служба Судової влади.
При фіксації руйнувань цивільних об’єктів та інфраструктури насамперед постало питання: які є способи відшкодування матеріальної і моральної шкоди. Одна з реальних опцій, на якій наголошують міжнародні юристи, – подання позовів в іноземні юрисдикції. Це важливо, адже в разі ухвалення рішення міжнародним судом і приведення його до виконання буде й можливість звернути стягнення на всі арештовані активи рф.
Водночас потребує відповіді питання, як фізична особа може подати такий позов. Передусім це можуть зробити вимушені переселенці, які виїхали закордон, і власне постраждали від війни рф проти України. Перевагою у відстоюванні своїх прав для українських громадян можуть бути колективні позови. Однак зазначена процедура ускладнюється фінансуванням та тривалістю всього процесу.
Що ж можна зробити в Україні? Як зазначив Юрій Чумак, Верховний Суд уже зробив кроки для відшкодування шкоди, заподіяної веденням агресивної війни рф проти України, зокрема у своєму прецедентному рішенні висловив правову позицію щодо обмеження судового імунітету рф.
Не менш гострою залишається проблема належного збору доказів стосовно пошкодження чи руйнування майна. Суддя КГС ВС наголосив, що якнайшвидше потрібно збирати відповідну доказову базу, проводити експертизи, встановлювати вартість цих пошкоджень і фіксувати завдані збитки.
У контексті рішень українських судів Юрій Чумак зауважив, що виникне безліч питань щодо їх визнання та виконання на території іноземних держав.
«Нам треба готуватися до всіх цих викликів. Але практично діяти в цьому напрямі повинні як правоохоронні органи, суди, так і адвокати, подаючи обґрунтовані позови. Бо постраждалі люди й підприємства не можуть чекати», – підкреслив Юрій Чумак.