Якщо додаткове покарання передбачається в санкції статті Особливої частини КК як обов’язкове, то суд може його не призначити лише за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 69 КК

Оскільки у санкції ч. 3 ст. 286 КК передбачається призначення обов’язкового додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк до трьох років, то суд зобов’язаний призначити засудженому це додаткове покарання, якщо відсутні підстави для призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим і засудив ОСОБА_6 за ч. 3 ст. 286 КК до покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років 6 місяців з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки.

Апеляційний суд скасував цей вирок у частині призначеного покарання, постановив новий вирок, яким ОСОБА_6 призначив покарання за ч. 3 ст. 286 КК у виді позбавлення волі на строк 8 років, залишивши його у решті без зміни.

Позиція ККС: скасовано вирок апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: ККС вважає, що апеляційний суд всупереч вимогам КК не призначив ОСОБА_6 додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами, яке є обов’язковим, не навівши мотивів свого рішення.

Суд, призначаючи покарання, «зв’язаний» системою покарань, і не може відступити від неї. Якщо додаткове покарання безпосередньо передбачене в санкції статті Особливої частини КК, то порядок його призначення залежить від особливостей конструкції цієї санкції. Якщо додаткове покарання передбачається як обов’язкове до призначення, то це вже вирішено самим
законодавцем, який, створюючи таку санкцію, тим самим покладає на суд
обов’язок призначити додаткове покарання. При застосуванні таких санкцій
відмова від призначення обов’язкового додаткового покарання можлива лише
за наявності підстав, передбачених ч. 2 ст. 69 КК.

Санкція ч. 3 ст. 286 КК передбачає призначення обов’язкового додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. Тобто, питання про необхідність призначення додаткового покарання вирішено у самій санкції статті, а тому суд зобов’язаний його призначити.

Постанова колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 16.02.2023 у справі No 748/479/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109273636