Якщо в тексті ухвали слідчого судді зазначено, що вона може бути оскаржена протягом п’яти днів з моменту отримання повного тексту, а не як передбачено п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК, то це не впливає на визначення початку перебігу строку на апеляційне оскарження

Така помилка може бути врахована апеляційним судом та слугувати підставою для поновлення пропущеного строку апеляційного оскарження в разі подання заяви апелянтом.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Ухвалою слідчого судді місцевого суду відмовлено в задоволенні скарги ОСОБА_6 про скасування постанови слідчого про закриття кримінального провадження.

Апеляційний суд на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК повернув ОСОБА_6 її апеляційну скаргу на вказану ухвалу слідчого судді, оскільки скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і питання про поновлення цього строку не порушувалось.

У касаційній скарзі ОСОБА_6 вказала, що нею не пропущено строк на апеляційне оскарження, оскільки в тексті ухвали слідчий суддя зазначив, що вона може бути оскаржена протягом п’яти днів з часу отримання її повного тексту. Враховуючи, що копію повного тексту, який було проголошено 08.10.2021, вона отримала лише 12.10.2021, тому, на її думку, з цього моменту розпочався перебіг строку.

Позиція ККС

Залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС

ККС дійшов до висновку, що апеляційний суд обґрунтовано повернув ОСОБА_6 апеляційну скаргу.

Резолютивна частина оскаржуваної ухвали слідчого судді проголошена 05.10.2021 за участю скаржниці ОСОБА_6 і відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК 5-денний строк на апеляційне оскарження розпочався з дня оголошення ухвали.

Статтею 395 КПК чітко встановлений строк апеляційного оскарження, а допущена слідчим суддею помилка не може підміняти собою кримінальний
процесуальний закон та братись до уваги при обчисленні строків, як про те
безпідставно йдеться у касаційній скарзі. Однак, така помилка може бути
врахована апеляційним судом та слугувати підставою для поновлення
пропущеного строку апеляційного оскарження у разі подання заяви апелянтом.

Постанова колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 16.03.2023 у справі №569/11962/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109747704

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.