Кого Вищий антикорупційний суд звинувачує у зволіканні з посиленням інституційної спроможності суду?

12 травня відбулося спеціальне засідання Комітету Верховної Ради України з питань інтеграції України до Європейського Союзу, присвячене загальному обговоренню реалізації інструменту Ukraine Facility та імплементації Плану України в його межах.

Про це повідомляє Вищий антикорупційний суд.

За інформацією суду, під час засідання обговорювалося питання невиконання індикатора 4.3 Плану України щодо збільшення чисельності суддів Вищого антикорупційного суду на 60% та апарату суду на 40%, яке було заплановано на перший квартал 2025 року.

Попри ухвалене 26 вересня 2023 року Вищою радою правосуддя рішення щодо збільшення кількості суддів ВАКС на 24 посади, зокрема 9 посад суддів Апеляційної палати, та включення цього питання до міжнародних зобов’язань України, станом на сьогодні жодного нового суддю ВАКС не призначено. Після невдалого попереднього конкурсу, проведення повторного конкурсу відтерміновується під різними приводами.   

Вищий антикорупційний суд звертає увагу громадськості, що подальше зволікання із посиленням інституційної спроможності ВАКС матиме незворотні негативні наслідки для здійснення правосуддя та фінансової підтримки України з боку міжнародних партнерів (у зв’язку з невиконанням цього зобов’язання до Державного бюджету України від Європейського Союзу вже не надійшло близько 300 млн євро).   

У зв’язку з цим, суд закликав усіх суб’єктів, від яких залежить проведення конкурсного відбору, невідкладно розпочати відповідні процедури із залученням Громадської ради міжнародних експертів та забезпечити конкурсний відбір професійних, доброчесних та мотивованих суддів.

Нагадаємо, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України ще 31 березня повідомила, що конкурс на зайняття вакантних посад суддів у Вищому антикорупційному суді наразі не оголошувався.

Зазначене рішення ухвалено Комісією з метою спрощення процедури подання документів у конкурсах на зайняття вакантних посад суддів у Вищому антикорупційному суді та в Апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду.

На розгляді Верховної Ради України перебуває проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо деяких питань проведення конкурсу на посаду судді (реєстр. № 13114 від 18 березня 2025 року). У разі прийняття цього закону буде розширено коло потенційних учасників зазначених конкурсів.

Таким чином, на думку, Комісії, перенесення строків подання документів та заяви про участь у конкурсах на два місяці, на переконання Комісії, дасть змогу більшій кількості кандидатів узяти в них участь, що забезпечить змагальність та наповнення суддівського корпусу найбільш кваліфікованими та компетентними суддями.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.