Коронавірус негативно вплинув на доступ до правосуддя та захист прав людини в Україні: звіт НААУ

Національна асоціація адвокатів України за участі членів комітету Верховної Ради з питань правової політики, членів Вищої ради юстиції, суддів і прокурорів провела публічну презентацію звіту своєї роботи за 2020 рік.

Презентація пройшла в офісі НААУ у Києві, повідомляє УНІАН.

Голова НААУ Лідія Ізовітова зазначила, що асоціація щорічно готує звіти про свою діяльність, але вперше робить публічну презентацію цього документу.

“Ми відкриті для кожного адвоката, ми відкриті для всього українського суспільства, ми відкриті для взаємодії з нашими іноземними колегами та міжнародними інституціями”, – наголосила вона

Лідія Ізовітова підкреслила, що у 2020 році великий вплив на роботу адвокатури, як на все українське суспільство, мала пандемія коронавірусу і карантинні обмеження.

“Впродовж минулого року ці складні обставини, на жаль, мали негативний ефект для можливості захисту прав людини в Україні. Таку оцінку надає управління Верховного комісара ООН з прав людини. За даними моніторингової місії ООН в Україні, обмеження, пов’язані з COVID, вплинули на доступ до правосуддя, на гарантії публічного судового розгляду”, – зазначила вона.

При цьому з викликами, пов’язаними з коронавірусом, зіштовхнувся майже кожен адвокат.

“Ми не були захищеними, ми мали прибувати до суду з різних куточків країни. І при цьому неодноразово, коли адвокати не встигали до суду через карантинні обмеження, були відповідні ухвали судів, хоча пандемія – це є непереборна сила. У разі неприбуття адвокатів справи повинні були відкладатися, але вони не відкладалися”, – наголосила вона.

У зв’язку з цим НААУ і РАУ були вимушені звертатися до органів суддівського врядування про прискорене запровадження судових засідань в онлайн-режимі, а також ініціювати публічні дискусії щодо забезпечення безперешкодної реалізації гарантій адвокатської діяльності в умовах карантинних обмежень.

Свою роботу НААУ також адаптувала до нових реалій: були створені можливості для дистанційного підвищення кваліфікації адвокатів, робота органів адвокатського самоврядування за можливості переводилася в онлайн-режим. Всього протягом 2020 року відбулося 10 засідань РАУ, лише одне з них – офлайн. На цих засіданнях було ухвалено 123 рішення.

Серед інших проблем, значну увагу вирішенню яких у 2020 році приділила НААУ: ототожнення адвокатів з їхніми клієнтами, порушенням прав адвокатів з боку суддів Вищого антикорупційного суду, неприпустимість безпідставного обмеження доступу до судових рішень.

Лідія Ізовітова нагадала, що у 2020 році закінчився термін дії стратегії розвитку НААУ на 2016-2020 роки.

“За кожен з визначених у стратегії напрямів ми досягли високих показників. Національна асоціація адвокатів Україна утвердилася як незалежна, професійна організація, яка спроможна гідно представляти інститут адвокатури, захищати права адвокатів, та надавати професійну правничу допомогу кожному, хто її потребує”, – підкреслила вона.

В свою чергу, заступник голови НААУ Валентин Гвоздій зазначив, що на кінець 2020 року кількість адвокатів в Україні становила майже 59 тис., а на сьогодні вона вже перевищує 60 тис. Серед діючих адвокатів 62,3% чоловіків, і 37,7% жінок.

Він додав, що детальна інформація про кількість адвокатів і показники їхньої діяльності оприлюднена на сайті НААУ, і з нею може ознайомитися кожен охочий. Традиційно, такий звіт включає дані про рішення та діяльність національних та регіональних органів; фінансову звітність, статистичні дані, аналіз динаміки ЄРАУ. Водночас, кожного року звіт має особливу тематичну спрямованість, яку визначають ключові події і досягнення, пріоритети діяльності адвокатури у конкретному році.