МКС не визнає жодних імунітетів, тому прокурор може домагатися обвинувального висновку і видати ордер на арешт путіна: Марк Еліс

Міжнародний кримінальний суд (МКС) визнав свою юрисдикцію щодо російської війни проти України.

Про це повідомив Марк Еліс, виконавчний директор Міжнародної асоціації адвокатів в інтерв’ю Бабель.

“Тому я навіть не сумніваюся, що суд висуватиме обвинувачення проти тих, хто це зробив. Питання в тому, наскільки високими будуть посади людей, проти яких будуть ці звинувачення. Тут, я впевнений, МКС керуватиметься принципом командної відповідальності Це принцип права, який затверджує відповідальність командувачів за військові злочини підлеглих, оскільки вони або не запобігли скоєнню цих злочинів, або спонукали до них. — відповідальності політичних чи воєнних високопосадовців, які контролюють, що відбувається на війні в Україні. Вони знали чи мали знати, що їхні підлеглі скоювали злочини, і нічого не зробили, щоб зупинити це і покарати винних. Думаю, путіну висунуть обвинувачення згідно з концепцією командної відповідальності”, зазначив Марк.

Також, виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів впевнений, що домогтися арешту путіна складно, але можливо.

“Путін — очільник країни. У будь-якій іншій ситуації третя держава не може видати ордер на арешт президента, бо він має імунітет. Але МКС не визнає жодних імунітетів, тому прокурор може домагатися обвинувального висновку і видати ордер. Ми це вже бачили в інших справах: Чарльза Тейлора Чарльз Тейлор був президентом Ліберії до червня 2003 року. Спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне створили 2002 року. У березні 2003-го суд висунув Тейлору звинувачення, а вже 4 червня видав міжнародний ордер на арешт. Президента звинувачували у масових убивствах і тортурах мирних жителів у Сьєрра-Леоне, а також у захопленні заручників, зґвалтуваннях та сексуальному рабстві. У жовтні 2003 року Тейлор пішов у відставку і втік до Нігерії. У грудні Інтерпол оголосив його у міжнародний розшук. Але 2006 року під тиском Нігерія вирішила видати Тейлора суду. А 26 квітня 2012 року Спеціальний суд щодо Сьєрра-Леоне визнав Тейлора винним у пособництві та підбурюванні до воєнних злочинів та у співучасті у злочинах проти людства і засудив до 50 років увʼязнення. Нині він перебуває у вʼязниці у Великій Британії., Слободана Мілошевича, Аль-Башира Президент Судану з 1993 по 2019 рік. У липні 2008 року прокурор Міжнародного кримінального суду звинуватив Аль-Башира в геноциді, злочинах проти людяності і воєнних злочинах у Дарфурі. У цьому регіоні у 2003 році стався міжетнічний конфлікт, і проурядові військові були на одному з боків. МКС видав ордер на арешт Аль-Башира в березні 2009 року, його звинуватили у воєнних злочинах, злочинах проти людяності, а у 2010 видали окремий ордер на арешт за злочин геноциду. У 2019 році Аль-Башира усунули від влади. У лютому 2020 року нова влада Судану погодилась видати Аль-Башира МКС. Однак він досі перебуває в Судані.. Я вірю, що так і буде. Існує велика кількість доказів, що путін контролює все, що відбувається на війні в Україні. Він має відповісти за це. Можливо, це потребуватиме часу, але певен, це реально”, пояснив Марк Еліс.