Надмірна тривалість розгляду цивільних і кримінальних справ та виконання судових рішень: 40 % рішень ЄСПЛ щодо України

Делегація Верховного Суду відвідала з робочим візитом Раду Європи. До складу делегації увійшли Голова Верховного Суду Всеволод Князєв, голова Касаційного кримінального суду у складі ВС Станіслав Кравченко, голова Етичної ради, суддя ККС ВС Лев Кишакевич, суддя Великої Палати Верховного Суду Тетяна Анцупова, керівник департаменту аналітичної та правової роботи ВС Расім Бабанли і начальник відділу міжнародно-правової взаємодії ВС Ліна Губар.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

«Хочу наголосити на прихильності Верховного Суду як найвищої судової інституції до питань вдосконалення національної системи виконання рішень ЄСПЛ, забезпечення захисту прав людини та зміцнення верховенства права в Україні», – зазначив Всеволод Князєв.

За аналізом рішень ЄСПЛ щодо України, які перебувають на контролі Комітету міністрів РЄ, 40 % таких рішень стосуються порушення ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (зокрема, йдеться про надмірну тривалість розгляду цивільних і кримінальних справ та надмірну тривалість виконання судових рішень); 30 % рішень проти України стосуються ст. 3 Конвенції в контексті заборони катування, отримання зізнавальних доказів працівниками правоохоронних органів; чимало справ стосується ст. 5 Конвенції щодо права на свободу та особисту недоторканність та ст. 8 цієї Конвенції стосовно права на повагу до приватного і сімейного життя.

«У цьому контексті Україна вживає заходи загального та індивідуального характеру, і Верховний Суд долучається до цієї роботи», – запевнив Всеволод Князєв. Він детальніше розповів про виконання окремих рішень ЄСПЛ та поділився актуальною практикою Великої Палати ВС з перегляду рішень національних судів після констатації ЄСПЛ порушення Україною міжнародних зобов’язань.

Завдяки судовій практиці Верховного Суду Комітет міністрів припинив нагляд за виконанням рішень у багатьох справах: «”Совтрансавто-Холдинг” проти України», «”East/West Alliance Limited” проти України», «Лізанець проти України», «Якушев проти України» та інших. За словами Всеволода Князєва, Верховний Суд налаштований на поглиблення співпраці із Радою Європи і прагне зміцнювати механізми й процедури взаємодії між ВС та ЄСПЛ.