Наявність переплати за аліментами може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення додаткових витрат на дитину: суддя ВС Ступак

Про це зазначила суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді Ольга Ступак під час круглого столу «Спори про стягнення додаткових витрат на дитину: на що звертати увагу для досягнення позитивного результату», організованого Комітетом з сімейного права Національної асоціації адвокатів України спільно з Центром «Адвокат дитини» Вищої школи адвокатури НААУ.

Про це повідомляє Судова влада.

Ольга Ступак зауважила, що змінами до ЦПК України, які набули чинності 8 лютого 2020 року, спори про стягнення аліментів, а також додаткових витрат на дитину віднесені до категорії малозначних. Відповідно, коли в позові не заявлено інших вимог (наприклад про визначення місця проживання дитини тощо), така справа може бути розглянута в спрощеному провадженні без повідомлення та виклику сторін. Тому, акцентувала суддя, враховуючи, що такі позовні вимоги, які потребують доказування існування саме особливих обставин, складні в доказуванні, адвокатам потрібно ретельного збирати доказову базу та готувати процесуальні документи до суду з огляду на те, що можливість надати усні пояснення є не в кожному судовому процесі.   

Малозначні справи, розглянуті в порядку спрощеного провадження в суді першої інстанції, також розглядаються без виклику сторін і в апеляційному суді. А касаційному перегляду вони не підлягають. Тому практика Верховного Суду, яку наводила доповідачка, стосується справ, розглянутих судами попередніх інстанцій до згаданих змін до ЦПК України, або таких, у яких, крім вимоги про додаткові витрати на дитину, заявлялися й інші вимоги.

У постанові від 8 грудня 2021 року у справі № 607/12170/20 КЦС ВС виснував про хворобу дитини як особливу обставину, що потребує додаткових витрат. У цій справі дитині було рекомендовано спеціальний режим харчування. Суд вказав, що садочки комунальної власності не можуть забезпечити необхідного харчування, тому витрати на відвідування дитиною приватного дитячого садочка є додатковими витратами й не належать до основних, які батьки несуть на утримання дитини за рахунок аліментів.

У постанові від 4 грудня 2019 року у справі № 320/383/19 КЦС ВС зробив висновок, що додаткові витрати, зумовлені особливими обставинами, можуть бути присуджені судом у вигляді конкретної суми, що підлягає одноразовій сплаті, або у вигляді щомісячних чи інших періодичних платежів, здійснюваних протягом певного строку чи постійно.

Також Верховний Суд вказав, що витрати на навчання дитини з метою здобуття професійної освіти за кордоном, за наявності можливості проходження навчання в державних закладах освіти, не відносять до особливих обставин, які передбачають можливість стягнення додаткових витрат з батьків на утримання дитини (постанова КЦС ВС від 26 серпня 2020 року у справі № 336/1488/19).

У постанові від 1 квітня 2019 року у справі № 545/819/18 КЦС ВС визнав, що витрати, понесені позивачем на навчання сина в коледжі, та витрати на придбання спортивного інвентарю належать до додаткових витрат, необхідних для розвитку дитини. Ольга Ступак зазначила, що в цій справі суд урахував певні спортивні досягнення дитини. Тому для доведення необхідності таких витрат на дитину суду можуть бути надані докази її здібностей та досягнень.    

А в постанові від 31 січня 2020 року у справі № 484/2230/17 КЦС ВС вказав, що Придбання шкільного одягу, взуття та шкільного приладдя не належить до додаткових витрат, зумовлених особливими обставинами. «Ці витрати поглинаються аліментними виплатами того з батьків, хто не проживає з дитиною», – сказала суддя.

Також суд зробив висновки, що наявність переплати за аліментами може бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог про стягнення додаткових витрат на дитину (постанова КЦС ВС від 12 січня 2022 року у справі № 545/3115/19).