Наша професійна асоціація – в першу чергу, для людей і про людей: Заступник Голови НААУ Валентин Гвоздій

Основним конституційним завданням інституту адвокатури є, звісно ж, надання правової допомоги всім, хто її потребує. Наша професійна асоціація – в першу чергу, для людей і про людей.

Про це розповів Валентин Гвоздій, заступник Голови Національної асоціації адвокатів України в інтерв’ю Advokat Post.

“У перший же день війни я, як Заступник Голови НААУ, РАУ усвідомлював величезну відповідальність за наших людей і знав, що не маю права проявляти будь-яку слабкість у критичний момент. Для нас, адвокатів, є майже нормою працювати в стресових ситуаціях, вони нас роблять лише сильнішими. 24 лютого 2022 року була саме така ситуація.

З початком повномасштабної збройної агресії росії проти України ми зрозуміли, що повинні працювати в новій реальності єдиним злагодженим механізмом, адже тільки так зможемо перемогти ворога і врятувати наших колег адвокатів та їхні родини.

З перших секунд війни Голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Ізовітова зуміла скоординувати нас усіх не лише для організації допомоги тим, хто її потребував, а й для прийняття рішень, необхідних для ефективної та безперервної роботи Ради адвокатів України.

Я нагадаю, що зранку 24 лютого, Рада адвокатів України провела позачергове засідання онлайн, на якому ми прийняли ряд важливих рішень. Вони стосувалися, зокрема, наступних питань:

  • налаштування надання безоплатної правової допомоги українським біженцям поза Україною;
  • збереження паперової та електронної документації НААУ;
  • надання підтримки регіональним спільнотам і громадянам, які потребували професійної правничої допомоги;
  • створення єдиного інформаційного центру для адвокатів задля консолідування інформації про порушення їхніх прав та надання точної інформації з приводу безпекових ризиків;
  • звільнення від дисциплінарної відповідальності за порушення вимог несумісності із статусом адвоката – за проходження військової або альтернативної служби під час воєнного стану.

Також було створено ланцюг взаємодопомоги для переміщення адвокатів та їхніх сімей з небезпечних регіонів України – в більш безпечні. Це було надзвичайно важливим, і водночас, непростим завданням, враховуючи діючу на той час комендантську годину та велику кількість блокпостів. Наприклад, адвокат, який виїжджав з Харкова в Ужгород і їхав через різні області, завжди міг зв’язатися з представником ради адвокатів конкретного регіону, який допомагав знайти місце для ночівлі чи вирішити інші нагальні питання.

І, паралельно ми займалися залученням міжнародної допомоги. Національна асоціація адвокатів України за 10 років свого існування розвинула широку мережу зв’язків з правничими та адвокатськими товариствами світу. Хочу повідомити Вам, що весь зовнішній світ у той момент шукав зв’язку з нами. Керівники іноземних адвокатур та організацій почали запитувати, чим вони можуть нам допомогти, адже розуміли, як ускладнилося життя українців, і в тому числі українських адвокатів, з початком війни. Їх цікавило, чи ми живі, чи ми в безпеці, а також канали оперативного надання допомоги.

Ми також розіслали багато звернень із проханням про фінансову допомогу, адже побачили життя скількох адвокатів уразила війна. Наші люди переміщалися в безпечні регіони, але наших людей вбивали, наші люди страждали. Ми розуміли, що в НААУ не вистачить власних фінансових ресурсів на цю допомогу. Водночас, ми не лише повідомляли іноземним партнерам про наші потреби, а й інформували про ситуацію в Україні, тому що на той час скрізь був суцільний хаос. Ніхто не знав, яким джерелам можна довіряти, і що дійсно відбувається. Тому, ми були на зв’язку 24/7.

З метою розподілу фінансових надходжень для допомоги адвокатам та їхнім сім’ям, постраждалим внаслідок воєнних дій в Україні, Національною асоціацією адвокатів України у березні було створено Опікунську раду. З того моменту усі кошти, що надходять на рахунки НААУ в якості благодійної (гуманітарної) допомоги, в повному обсязі переказуються на рахунок Всеукраїнської благодійної організації «Благодійний фонд допомоги адвокатам», адже НААУ через особливості вітчизняного податкового законодавства як неприбуткова організація не має права розподіляти (виділяти) наявні в неї кошти серед своїх членів, у тому числі, надавати фінансову допомогу адвокатам”, – зазначив Валентин Гвоздій.