Не можна застосовувати висновки Верховного Суду поза контекстом відповідної постанови: суддя ВС Ступак

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Ольга Ступак розповіла про визначення розміру заборгованості за кредитними договорами та звернення стягнення на предмет іпотеки у практиці Верховного Суду.

Про це повідомляє Судова влада.

Передусім вона акцентувала, що не можна застосовувати висновки Верховного Суду поза контекстом відповідної постанови, оскільки вони сформульовані виходячи з конкретних обставин справи.

«В одній ситуації висновок Верховного Суду може бути релевантним і прийнятним, а за інших фактичних обставин справи він може бути неприйнятним. Тому раджу завжди ознайомлюватись із повним текстом постанови», – сказала Ольга Ступак.   

Також вона звернула увагу, що скасування судових рішень Верховним Судом і направлення справ на новий розгляд не означає, що під час нового розгляду має бути ухвалене протилежне по суті рішення. Доповідачка зауважила, що коли рішення скасовано через неправильне тлумачення і, відповідно, застосування судом норми матеріального права під час нового розгляду, потрібно виходити з її тлумачення Верховним Судом. Однак у більшості випадків неправильне застосування норм матеріального права пов’язане з тим, що не встановлені всі обставини, необхідні для правильного застосування норми.

«Або, тим більше, коли порушено норми процесуального права, Верховний Суд направляє справу на новий розгляд, щоб ці порушення процесу були усунуті», – сказала Ольга Ступак.   

Вона навела перелік постанов ВП ВС та КЦС ВС у справах із кредитних відносин та іпотеки, в яких розглянуто питання щодо застосування норм права, а також звернула увагу на помилки, яких припускаються суди у справах цих категорій. При цьому доповідачка зазначила, що в наведених прикладах – постанови, ухвалені не тільки в цивільних справах, але і в господарських та адміністративних.

«Процесуальний закон зобов’язує суди враховувати висновки Верховного Суду, тому для нас немає значення, це висновки в господарській, адміністративній чи цивільній справі. Важливо, щоб вони були релевантними до конкретних правовідносин», – сказала Ольга Ступак.