Необхідно вже зараз зайнятися удосконаленням законодавства, щоб уникнути можливості подальших позовів щодо воєнних справ: суддя ВС Мазур

Протягом 2022–2023 років національні суди постановили 48 вироків у кримінальних провадженнях за ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни). З них 37 – за процедурою in absentia, тобто спеціальною процедурою кримінального провадження (досудового розслідування та судового розгляду) за відсутності обвинуваченого.

Про це зазначив суддя Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді Микола Мазур, повідомляє Судова влада.

Доповідач нагадав, що, за даними Офісу Генерального прокурора, до ЄРДР вже внесено відомості щодо 110 тис. воєнних злочинів, вчинених представниками країни-агресора та підконтрольних їй сил. Зважаючи на згадане, кількість справ цієї категорії суттєво збільшиться, що спричинить додаткове навантаження на суди.

«Щоб уникнути негативних наслідків, вкрай важливо вже сьогодні  вдосконалити нормативну базу для того, щоб вона забезпечувала ефективний розгляд відповідно до європейських стандартів у галузі прав людини», – зауважив суддя.

Він також пояснив, що попри чутливість теми українські суди мають розглядати такі справи неупереджено та слідкувати за дотриманням усіх прав обвинувачених. Тільки в цьому випадку Україна може уникнути подальших позовів до ЄСПЛ від обвинувачених. Суддя нагадав про справу ЄСПЛ «Санадер проти Хорватії», у якій особа, яку національні суди засудили за скоєння воєнного злочину (розстріл 27 військовослужбовців, більшість із яких загинула), не лише не була покарана, а й отримала компенсацію від держави. Причиною стала відмова у повторному розгляді справи за позовом обвинуваченого.

На думку Миколи Мазура, Україні необхідно вже зараз зайнятися удосконаленням законодавства, щоб уникнути можливості подальших позовів щодо воєнних справ. Зокрема, мова йде про зміну ст. 438 КК України, а саме її розширення шляхом конкретизації переліку воєнних злочинів та їхніх складів, а також вдосконалення процедури in absentia. Вдосконалення потребує і процес повідомлення обвинувачених осіб про здійснення кримінального провадження щодо них і в майбутньому забезпечення можливості нового розгляду або перегляду вироків за клопотанням засуджених осіб, які були відсутні на момент розгляду.

Суддя наголосив, що на сьогодні законодавство дозволяє розглядати справи щодо воєнних злочинців, у тому числі й за процедурою in absentia, але найкращим та найшвидшим шляхом для формування єдиної судової практики й підходів до розгляду цієї категорії справ було б внесення відповідних змін до законодавства.