Непідписання суміжним власником та/або землекористувачем акта погодження меж земельної ділянки саме по собі не є підставою для визнання недійсним державного акта на право власності

04 березня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2про визнання державного акта на право власності на земельну ділянку недійсним.

Звертаючись до суду з цим позовом, ОСОБА_1 зазначала про те, що вона успадкувала 1/2 частину житлового будинку, а відповідно до договору дарування прийняла в дар іншу частину цього будинку. Проте вона позбавлена можливості приватизувати земельну ділянку, необхідну для обслуговування житлового будинку, оскільки ОСОБА_2, яка є суміжним землекористувачем, на її думку,самовільно захопила частину належної їй землі.

Районний суд, з рішенням якого погодився апеляційний суд, у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання державного акта на право власності на земельну ділянку недійсним відмовив.

Верховний Суд залишив без змін рішення суду першої та апеляційної інстанцій з огляду на таке.

Відмовляючи у задоволенні позову, суди дійшли висновку про те, що позивачем не доведено, що саме відповідачем як суміжним землекористувачем порушено межі належної їй земельної ділянки й оскаржуваний державний акт на право приватної власності на землю порушує її права на земельну ділянку.

Доводи касаційної скарги ОСОБА_1 про те, що акт погодження (встановлення) та закріплення в натурі меж вона не підписувала неприйняті Верховним Судом, оскільки погодження меж земельної ділянки є виключно допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки. Підписання акта погодження меж самостійного значення не має, воно не призводить до виникнення, зміни або припинення прав на земельну ділянку, як і будь-яких інших прав у процедурі приватизації. Непогодження меж земельної ділянки із власником та/або землекористувачем не може бути підставою для відмови відповідної місцевої ради в затвердженні технічної документації, за умови правомірних дій кожного із землекористувачів чи землевласників. Ненадання особою своєї згоди на погодження меж земельної ділянки суміжного землекористувача та/або власника не може бути перешкодою для розгляду місцевою радою питання про передачу земельної ділянки у власність відповідачу за обставин виготовлення відповідної технічної документації. Непідписання суміжним власником та/або землекористувачем акта погодження меж земельної ділянки саме по собі не є підставою для визнання недійсним державного акта на право власності на земельну ділянку.

Постановою Верховного Суду від 04 березня 2021 року рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 13 червня 2019 року та постанову Черкаського апеляційного суду від 26 вересня2019 року залишено без змін.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 04 березня 2021року у справі No709/809/17 (провадження No 61-19476св19) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95344587