Норма ч.2 ст. 183 ЦПК поширюється виключно на заяви, подані до суду без дотримання вимог ч.1,2, і не регулює порядок подання скарги на бездіяльність виконавця

17 лютого 2021року Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження справу за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця Рівненського міського відділу державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління юстиції.

Звертаючись до суду зі скаргою, ОСОБА_1 зазначав, що при винесенні постанови про повернення виконавчого документу стягувачу державний виконавець діяв не на підставі та у спосіб,визначений законом, та дійшов помилково до висновку про повернення виконавчого документу на підставі пункту 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження».

Суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, повернув скаргу ОСОБА_1 без розгляду,оскільки вона подана з порушенням вимог частини другої статті 183 ЦПК України, зокрема не направлення скарги з додатками усім учасникам справи.

Верховний Суд прийняв постанову з огляду на таке.

Суди, повертаючи заявнику скаргу на дії державного виконавця, застосували до спірних правовідносин вимоги статті 183 ЦПК України, яка не регулює спірні правовідносини.

Відповідно до частини другої статті 183 ЦПК України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень,додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).

Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду (частина четверта статті 183 ЦПК України).

Разом із цим,розділ VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень»передбачає можливість звернення сторін виконавчого провадження до суду, який видав виконавчий документ зі скаргою на рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення.

Відповідно до положень статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до частини першої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження»рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Cуди не звернули уваги нате, що частиною другою статті183 § 2 «Заяви з процесуальних питань» глави 1 Розділу III «Позовне провадження»ЦПК України регулюються загальні вимоги щодо форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення, які подаються виключно з процесуальних питань при розгляді справ позовного провадження, в тому числі на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень.

Разом із цим, вказана процесуальна норма не стосується та не регулює питання подачі саме скарги на рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення.

Вказані процесуальні правовідносини регулюються розділом VII ЦПК України «Судовий контроль за виконанням судових рішень», який встановлює окремий процесуальний режим розгляду таких скарг.

Постановою Верховного Суду від 17 лютого 2021 року ухвалу Рівненського міського суду Рівненської області від 17 серпня 2020 року, постанову Рівненського апеляційного суду від 29 вересня 2020 року скасовано, передано до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 17 лютого 2021 року у справі No569/13160/20 (провадження No 61-15478св20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95177289