На перший погляд, назва терміну OSINT може наводити на думку, що цим користуються лише спеціально навчені особи, але насправді, більшість людей у своїх професіях використовують OSINT, але можливо не усвідомлюють цей факт. У тому числі, й адвокати, захищаючи інтереси клієнтів, повною мірою користуються OSINT.
Про це зазначає адвокат Богдан Забара, інформує ЗіБ.
Насамперед, нагадаємо, що таке взагалі OSINT. Доступними висловами цей термін можна описати як спосіб отримання інформації необхідної для тих чи інших задач (загалом використовують у всіх можливих сферах) із відкритих джерел інформації. Відкритими ж джерелами інформації фактично є все, що охоплює мережа інтернет.
Хоча, вважаю, що може вважатись OSINT і отримання інформації від людей та подальше опрацювання такої інформації.
Чи можна застосувати OSINT захищаючи клієнта у кримінальному провадженні? Безумовно так. Для спростування позиції обвинувачення захисник проводить збирання доказів, що є його правом передбаченим чинними положеннями кримінального процесуального кодексу.
Детально аналізуючи ті чи інші факти, захист наприклад може використати відкриті відомості із реєстрів щодо юридичних осіб та встановити свідків, яких необхідно допитати із віднайденої юридичної особи.
Або ж використати відкриті відомості щодо зміни структури власників, діяльності та знаходження юридичної особи.
При розслідуванні тих же економічних злочинів, адвокат може здійснити пошук інформації щодо постачальників аналогічних товарів, ознайомитись із пропозиціями у відкритих джерелах інформації цих постачальників та на основі цього будувати правову позицію щодо «ринковості» цін (якщо мова йде про ст.191 КК де часто інкримінують розтрату бюджетних коштів).
Аналогічно, захистом при аналізі доказів сторони обвинувачення також може бути отримано інформацію, яка доводить упередженість свідків та упередженість їх показів з підстав загального пошуку інформації про юридичну або фізичну особу. Про притягнення таких осіб до адміністративної чи кримінальної відповідальності, що вже може свідчити про упередженість або тиск на таких свідків.
Ще, до прикладу, OSINT — це аналіз експертиз сторони обвинувачення. Якщо це товарознавча експертиза і необхідно встановити ринкову вартість товару, то експерт може як проаналізувати інформацію від постачальників з відкритих джерел, так і направити запити до так званих постачальників. Однак, маючи інформацію про таких осіб, захист може здійснити аналіз щодо їх діяльності, отримати інформацію про прибутки та оборот, співставити, та у випадку відсутності господарської діяльності як такої ставити під сумнів твердження такого суб’єкта щодо ринкових цін.
Важливим питанням під час використання OSINT є легалізація отриманих відомостей. Згідно вимог кримінального процесуального законодавства, кожен доказ має бути отриманим у законний спосіб та не викликати сумнівів у своїй достовірності.
Для легалізації таких відомостей сторона захисту може скласти протокол огляду (по аналогії як це здійснюють слідчі), може скласти протокол опитування особи (по аналогії з допитом), може здійснити направлення запитів для підтвердження відомостей або навіть звернутись із клопотанням про тимчасовий доступ.
Отримання відомостей із відкритих джерел інформації надає можливість в подальшому напрацювати тактику захисту та вже вчиняти дії щодо офіційних підтверджень. Адже, головне знати інформацію, а вже після цього з’являється розуміння, який суб’єкт може підтвердити ці відомості та відповідно легалізувати їх.
Загалом, основні можливості використання OSINT для захисту особи — це збір доказів на користь підозрюваного.
Так, OSINT може бути використано для пошуку інформації, що підтримує версію захисту. Це можуть бути свідчення з соціальних мереж, перегляди публікацій, відео або зображення, які суперечать звинуваченням.
У деяких категоріях справ аналіз соціальних медіа (дослідження активності потерпілих або свідків у соціальних мережах може виявити важливу інформацію, наприклад, суперечливі заяви або факти, які можуть ставити під сумнів їхню надійність.
Збір інформації про протилежну сторону (наприклад прокурора) може допомогти виявити можливі інтереси, мотивації або історії поведінки, які можуть бути важливими для справи. Це може стати підставою для відводу прокурора та визнання у нього упередженості, що в подальшому може призвести до визнання доказів недопустимим.
Крім того, OSINT може допомогти знайти потенційних свідків або експертів, які могли б підтвердити факти, важливі для захисту особи. Інформація з доступних баз даних або мереж може вказувати на інших людей.
Однак, при використанні OSINT важливо враховувати етичні та правові питання. Захисники повинні дбати про дотримання конфіденційності та прав людини, а також про легальність способів збору інформації. Пошук і використання відкритих даних слід проводити відповідно до законодавства.
OSINT може стати потужним інструментом у кримінальному процесі для захисту особи, надаючи можливості збору необхідних доказів і підкріплення стратегії захисту. Однак важливо пам’ятати про етичні та правові рамки, щоб забезпечити не лише ефективність, а й справедливість та законність.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.