Оскільки акцизний податок підлягає перерахуванню до бюджету, він не призводить до зростання власного капіталу, а тому не може бути врахований як дохід: КАС ВС

23 вересня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 17 січня 2017року й ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017року у справі No803/1910/16 (провадження NoК/9901/36506/18) за адміністративним позовом до Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень та рішення про застосування штрафних санкцій.

Волинський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду, повністю відмовив у задоволенні адміністративного позову.

Верховний Суд частково задовольнив касаційну скаргу, скасував оскаржувані судові рішення й ухвалив нове рішення, яким адміністративний позов задовольнив частково: визнав протиправними та скасував податкові повідомлення-рішення від 19вересня 2016року.

Правовий висновок за результатами розгляду справи полягає в тому, що акцизний податок є непрямим податком, який встановлюється у вигляді надбавки до ціни, оплачується покупцями при придбанні підакцизних товарів та вноситься до бюджету продавцями таких товарів за визначеними Податковим кодексом України ставками.

Ураховуючи те, що акцизний податок підлягає перерахуванню до бюджету, він не призводить до зростання власного капіталу, тому не може бути врахований як дохід.

Згідно з підпунктом 6.1 пункту 6 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року No290, не визнаються доходами такі надходження від інших осіб, як сума податку на додану вартість, акцизів, інших податків і обов’язкових платежів, що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів.

Надалі законодавець Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року No1797-VIII пункт177.3 Податкового кодексу України доповнив підпунктом 177.3.1 такого змісту: не включаються до доходу фізичної особи-підприємця суми акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. Це уточнення фактично не змінило регулювання, воно конкретизувало дійсний зміст розглядуваних правовідносин.

Таким чином, висновок судових інстанцій про законність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Детальніше з текстом постанови КАС ВС від 23 вересня 2020 року у справі No803/1910/16 можна ознайомитися за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/Review/91752735