Особа вважається встановленою, якщо орган досудового розслідування провів низку слідчих дій, за допомогою яких цю особу було ідентифіковано як таку, що вчинила кримінальні правопорушення за ч. 1 ст. 111, ч. 1 ст. 258-3 КК

Зокрема, було проведено тимчасовий доступ до банківської таємниці за рахунками, відкритими засудженою в банківській установі, за результатами якого вилучено копію її паспорта громадянина Україна, а також огляд наявної в мережі «Інтернет» інформації про причетність засудженої до участі в діяльності терористичної організації «ДНР», за результатами якого було знайдено особу з відповідними даними (фотозображення особи жіночої статі, зовні схожої на засуджену, та інформація про її ім’я і домашню адресу).

Обставини справи: ОСОБА_1 обвинувачувалася у тому, що вона не пізніше січня 2017 р., будучи громадянкою України, за власною ініціативою, разом із іншими особами, з мотивів особистої неприязні до діючої в Україні влади, з метою завдання шкоди суверенітету, територіальній цілісності і недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, а також з метою участі в злочинній діяльності терористичної організації «ДНР», перебуваючи в м. Донецьк, яка є тимчасово окупованою територією, створила та забезпечила функціонування мережі інформаторів, які, в свою чергу, здійснювали збір інформації про переміщення підрозділів та військової техніки ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів, задіяних у проведенні АТО на території Донецької області, для подальшого використання учасниками вказаної терористичної організації зазначеної інформації у веденні терористичної діяльності проти органів державної влади та військових підрозділів України – здійсненні артилерійських обстрілів місць дислокації військових формувань України, які беруть участь у проведенні АТО на території Донецької області, зриву планів бойового застосування ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів України в районі проведення АТО.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватою та засудив ОСОБА_1 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 КК (в ред. Закону No1689-VII від 07.10.2014), ч. 1 ст. 258-3 КК (в ред. Закону No1689-VII від 07.10.2014).

Апеляційний суд залишив без зміни це вирок.

Захисник у касаційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування закону України, зазначає про невстановлення, на його думку, органом досудового розслідування та судами особи обвинуваченої.

Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: ККС вказує, що, виходячи з положень ст. 413, зазначені твердження захисника у касаційній скарзі не стосуються неправильного застосування закону України про кримінальну відповідальність, а належать до фактичних обставин кримінального провадження, що, у свою
чергу, не є предметом перегляду суду касаційної інстанції. ККС відхиляє доводи
сторони захисту щодо невстановлення особи обвинуваченої як безпідставні.

Апеляційний суд, переглядаючи кримінальне провадження за апеляційною скаргою захисника, в якій, серед іншого, містилися аналогічні вимоги, як і в касаційній скарзі, зазначив, що в ході досудового розслідування було здійснено тимчасовий доступ до банківської таємниці за рахунками, відкритими ОСОБА_1 в «Приватбанку», за результатами якого вилучено копію паспорта громадянина Україна ОСОБА_1, що дало змогу органу досудового розслідування ідентифікувати особу обвинуваченої.

Крім того, суд касаційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції в ході судового розгляду крім протоколу зазначеної вище слідчої дії також були досліджені протоколи від 19.09.2019 та від 20–23.09.2019 огляду наявної в мережі Інтернет інформації про причетність ОСОБА_1 до участі у діяльності
терористичної організації «ДНР», за результатами яких було знайдено особу з відповідними даними, а саме фотозображення особи жіночої статі, зовні схожої на ОСОБА_1 та інформації про ім’я та її домашню адресу; висновок судово-портретної експертизи тощо, на підставі яких суд першої інстанції дійшов
обґрунтованого висновку про встановлення особи ОСОБА_1.

Детальніше з текстом постанови колегії суддів Третьої судової палати ККС ВС від 25.01.2023 у справі No 225/1957/21 (провадження No 51-2566км21) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/108686126.