Особливості поділу майна чоловіка та жінки, що проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі: адвокат Гаро

У Вищій школі адвокатури відбувся вебінар на тему: “Особливості поділу майна чоловіка та жінки, що проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою”. Лектором виступила Ганна Гаро – адвокат, сімейний медіатор, кандидат юридичних наук, Голова Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру сімейного права ВША НААУ.

Лектор розповіла про особливості заключення шлюбних договорів, їхні аналоги, якщо люди перебувають у фактичних шлюбних відносинах, підстави, на яких може створюватися сім’я, розглянула практичні кейси.

Сімейний кодекс України чітко визначає, що сім’я є первинним і основним осередком суспільства.

Підстави, на яких може створюватися сім’я

 • офіційно зареєстрованого шлюбу
 • кровного споріднення
 • усиновлення
 • на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Дві людини, які проживають разом, мають право, відповідно до норм Цивільного кодексу, укладати будь-які договори, що відповідають нормам законодавства і не суперечить моральним засадам суспільства.

Державна реєстрація шлюбу реалізується для забезпечення стабільності відносин між жінкою та чоловіком, охорони прав та інтересів подружжя, їхніх дітей, а також в інтересах держави та суспільства, проте, вона є абсолютно добровільною і жодна особа не зобов’язана офіційно реєструвати шлюб.

Крім того, офіційна реєстрація шлюбу визначає конкретну, документально підтверджену дату, з якої вважається створеною така сім’я, в той час як момент початку спільного проживання чоловіка і жінки сім’єю без перебування у шлюбі між собою треба доводити. А від визначення конкретної або хоч приблизної дати залежить те, чи належатиме певне набуте такими чоловіком і жінкою майно до спільної сумісної власності.

Другий з подружжя, автоматично стає спадкоємцем першої черги. А, у разі, якщо чоловік та жінка проживають у фактичних шлюбних відносинах, то, відповідно, не мають право на спадкування. Це право треба виборювати через визнання спільного проживання і можна буде потрапити тільки у четверту чергу, якщо не буде підстав для зміни черговості.

Питання визнання фактичних шлюбних відносин і поділу майна тісно переплетене зі спадкуванням. Якщо ви визнаєте себе за дружину або чоловіка у фактичних шлюбних відносин, ви маєте право, в порядку поділу майна, забрати половину і, відповідно, забрати частину майна з тієї спадкової маси, яка буде успадковуватись.

Сім’єю у Сімейному кодексі вважається союз чоловіка та жінки, що не перебувають в офіційно зареєстрованому шлюбі між собою, але спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки та мають й інші ознаки сім’ї.

Майно можна ділити в судовому або в договірному порядку.

Відповідно до положень ст. 74 СКУ, якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

На майно, що є об’єктом права спільної сумісної власності жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, поширюються положення глави 8 цього Кодексу («Право спільної сумісної власності подружжя»).

Законодавець не встановлює, що саме являє собою спільне проживання, спільний побут та які взаємні права та обов’язки мають виникнути, щоб союз чоловіка і жінки вважався сім’єю.

Для того, щоб в судовому порядку здійснювати поділ майна чоловіка і жінки, що проживають (чи проживали) однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі між собою необхідно звернутись до суду з заявою про встановлення факту проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу, визнання майна спільною сумісною власністю, поділ майна.

Майно, набуте під час спільного проживання особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі між собою, є об`єктом їхньої спільної сумісної власності, якщо:

 • 1) майно придбане внаслідок спільної праці таких осіб як сім`ї
 • 2) інше не встановлено письмовою угодою між ними.

У зв`язку з цим суду під час вирішення спору щодо поділу майна, набутого сім`єю, необхідно встановити не лише факт спільного проживання сторін у справі, а й обставини придбання спірного майна внаслідок спільної праці.

В якості доказів проживання чоловіка і жінки однією сім’єю без реєстрації шлюбу використовують:

 • показання свідків;
 • спільні фотографії, відеозаписи;
 • докази спільного відпочинку (придбані спільно квитки, бронювання готелів, спільне страхування тощо);
 • докази спільного придбання товарів і послуг (чеки, акти, квитанції);
 • спільний доступ до одного банківського рахунку, на якому знаходиться сімейний бюджет;
 • зареєстроване місце проживання за однією адресою;
 • докази наявності спільних дітей;
 • докази оформлення кредитів чи позик на придбання майна для потреб сім’ї тощо.