Особу може бути звільнено від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею її на поруки трудовому колективу незалежно від кількості членів такого колективу, а також часу, упродовж якого особа, була членом цього трудового колективу: ККС ВС

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за ухвалою місцевого суду ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі ст. 47 КК звільнено від кримінальної відповідальності та передано на поруки трудовим колективам (магазину ФОП ОСОБА_3 та ОСББ). За у хвалою апеляційного суду вказане судове рішення щодо ОСОБА_2 залишено без зміни.

Позиція ККС: залишено без зміни рішення судів попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів визнає необґрунтованими доводи прокурора у касаційній скарзі стосовно того, що ОСББ не є трудовим колективом, на поруки якого може передаватися особа відповідно до ст. 47 КК. Проаналізувавши положення ч. 5 ст. 4 Закону «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 10.12.1971 No 322-VIII, на підставі якого було утворено ОСББ, а також Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до якого вказане ОСББ є юридичною особою, ст. 21 КЗпП, згідно з якою ОСББ може укладати трудові договори з працівниками, колегія суддів дійшла висновку, що ОСББ може вважатися трудовим колективом у розумінні ст. 47 КК.

Безпідставними визнано доводи прокурора у касаційній скарзі стосовно того, що трудовий колектив ОСББ включає невелику кількість осіб (5 найманих працівників), а тому ОСББ не може взяти на поруки ОСОБА_2.Відповідно до Статуту ОСББ для належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території об’єднання уклало трудові договори з п’ятьма особами. КК не містить вимог стосовно кількості осіб, які можуть працювати у трудовому колективі для того, щоб вирішити питання про те, чи може цей трудовий колектив взяти особу на поруки.

Необґрунтованими також є доводи прокурора у касаційній скарзі про те, що ОСОБА_2 працює в ОСББ упродовж короткого терміну, а тому він не може бути звільнений від кримінальної відповідальності у зв’язку з передачею на поруки трудовому колективу.Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, ОСОБА_2 було прийнято на роботу до ОСББ з 04.11.2019 на посаду робітника з комплексного обслуговування й ремонту будинку. Таким чином, ОСОБА_2 є членом трудового колективу ОСББ.КК не містить обмежень стосовно періоду, протягом якого особа повинна працювати у трудовому колективі для вирішення питання про звільнення її від кримінальної відповідальності.

Детальніше з текстом постанови ККС від 22.12.2020 у справі No158/2745/19 (провадження No51-2813км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/93835871