Під час розгляду справи про стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення позивач звільняється від сплати судового збору в усіх інстанціях на підставі п.1 ч.1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”

10 лютого 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до комунального закладу «Погребищенський опорний заклад середньої освіти І-ІІІ ступенів No 1» Погребищенської районної ради Вінницької області, відділу освіти Погребищенської районної державної адміністрації про зміну дати звільнення, стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення.

Заочним рішенням районного суду ОСОБА_1відмовлено у задоволенні позову.

Не погоджуючись із цим рішенням, ОСОБА_1подала апеляційну скаргу, яку ухвалою апеляційного суду спочатку було залишено без руху, згодом – повернуто заявнику.

Апеляційний суд, повертаючи апеляційну скаргу, виходив із того, що у визначені апеляційним судом строки заявник не усунув недоліки, зокрема не сплатив судовий збір.

Верховний Суд скасував ухвалу апеляційного суду з огляду на таке.

Предметом позову у справі, що переглядалася, є зміна дати звільнення та стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення.

Відповідно до пункту1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.

Районний суд, ухвалюючи рішення у справі та вирішуючи питання про розподіл судових витрат, дійшов висновку про те, що при поданні позовної заяви ОСОБА_1 за вимоги про зміну дати звільнення та стягнення матеріальної допомоги на оздоровлення повинна була сплатити судовий збір.

Апеляційний суд зазначав, що ОСОБА_1 не звільнена від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на підставі пункту 1 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Результат аналізу статті 2 Закону України «Про оплату праці»свідчить про те , що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати.

Суд апеляційної інстанції на це уваги не звернув, помилково зазначаючи, що позовна вимога про стягнення матеріальної допомоги мала бути оплачена судовим збором.

Постановою Верховного Суду від 10 лютого 2021 року ухвалу Вінницького апеляційного суду від 13 лютого 2020 року скасовано, справу направлено до суду апеляційної інстанції для вирішення питання про відкриття апеляційного провадження у справі.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі No 143/179/19(провадження No 61-4851св20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95382482