Підрозділам, які займаються боротьбою з кіберзлочинністю, необхідно мати у своїй структурі власні слідчі відділи: адвокат Тананакін

Питання не в тому, щоб створити додатковий орган для боротьби з кіберзлочинністю, а в тому, щоб підібрати кваліфіковані кадри для вже наявних підрозділів і розумно використовувати їхній потенціал.

Про це Олександр Тананакін, адвокат заявив в інтерв’ю Закон і Бізнес.

Перше питання тут — конкурентна заробітна плата. Важко зацікавити людину, яка має спеціальні знання в цій галузі, працювати на зарплату в $500—700 на місяць. Ці гроші вона може заробити в приватних структурах за один день, не кажучи вже про незаконний заробіток у сфері комп’ютерних технологій.

Друге питання — пропорційне використання

таких підрозділів. Я не раз бачив, як цілі підрозділи кіберполіції займаються тим, що залучають працівників інших правоохоронних органів, проводять обшуки, затримання та інші тривалі та невідкладні слідчі дії щодо особи, яка, наприклад, десь у мережі добровільно продає власні оголені фото за 20 грн. Я не кажу, що це гарно, але вважаю, що сьогодні для органів кіберполіції є більш важливі завдання та виклики.

Наостанок: узагалі важко передати розслідування кіберзлочинів окремому слідчо-оперативному органу, оскільки такі злочини не є самостійними. Їх скоюють із різною метою: заволодіння коштами, інформацією (для власного користування або для подальшого продажу), утручання в роботу інформаційних систем для отримання доступу до автоматизованих систем управління (для навмисного пошкодження за винагороду або для заподіяння шкоди конкурентам) тощо. Тому тут не завжди буде виключна підслідність, як у БЕБУ.

На мою думку, для більш ефективної діяльності підрозділам, які займаються боротьбою з кіберзлочинністю, необхідно мати у своїй структурі власні слідчі відділи. А процесуальне керівництво за їх діяльністю повинні здійснювати прокурори, які мають відповідну спеціалізацію.