Пленум ВС звернувся до КСУ з поданням щодо конституційності обмеження максимального розміру пенсії

24 листопада 2023 року, під час чергового засідання Пленуму Верховного Суду судді ВС розглянули кілька питань щодо звернення до Конституційного Суду України з конституційними поданнями про відповідність Конституції України положень деяких законодавчих актів та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

Про це повідомляє Судова влада.

Зокрема, заслухавши доповідь судді ВС у Касаційному адміністративному суді Альберта Єзерова, Пленум Верховного Суду вирішив звернутися до КСУ з поданням щодо конституційності ч. 1 ст. 2 та п. 6 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 8 липня 2011 року № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» в частині внесення змін до ч. 3 ст. 85 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення».

Законом № 3668-VІ було запроваджено обмеження граничного розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Натомість ст. 46 Конституції України, яка узгоджується із ч. 1 ст. 64 Основного Закону, не передбачає випадків обмеження конституційного права громадян на соціальний захист.

Суддя КАС ВС Альберт Єзеров

Під час розгляду цього питання Пленум ВС дійшов висновку, що законодавче обмеження максимального розміру пенсії в аспекті наведених положень Закону № 3668-VІ можна вважати таким, що звужує зміст та обсяг права на соціальний захист, у тому числі права на пенсійне забезпечення, і призводить до порушення його сутності. Це є недопустимим у соціальній і правовій державі, якою проголошена Україна. Тому, на переконання Пленуму ВС, очевидною є суперечність між розглянутими положеннями та статтями 46 і 64 Конституції України.

Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.