Пленум ВС звернувся до КСУ лише з одним поданням, одне відклав на доопрацювання, від іншого відмовився

28 червня 2024 року відбулося чергове засідання Пленуму Верховного Суду.

Про це повідомляє Судова влада.

На засіданні Пленум Верховного Суду постановив звернутися до Конституційного Суду України з поданням щодо конституційності приписів п. 3 Порядку відшкодування особами витрат, пов’язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 року № 261.

Цей Порядок визначає механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням у закладах вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, витрат, пов’язаних з їх утриманням у таких закладах, з відповідних підстав. В абз. 1 п. 3 Порядку № 261 закріплено, що відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов’язаних з грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням.

Доповідачка із цього питання – секретар судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі ВС Жанна Мельник-Томенко акцентувала, що, враховуючи зміст закріпленого в ст. 43 Конституції України права на працю, а також беручи до уваги гарантії професійної діяльності поліцейських, згадана норма Порядку № 261 суперечить положенням частин 1 і 4 ст. 43 Основного Закону України та порушує як право особи на можливість заробляти собі на життя працею, так і її право отримувати заробітну плату за таку працю. Пленум ВС зазначив, що видатки на грошове забезпечення курсантів закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, належать саме до видатків категорії «Оплата праці», а отже не можуть бути витратами, пов’язаними з навчанням у таких закладах, що підлягають поверненню.

Одне з питань порядку денного засідання Пленуму ВС (стосовно конституційності положень першого речення ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45) було зняте для доопрацювання.

Крім того, після детального обговорення Пленум ВС вирішив не звертатися до КСУ з поданням щодо відповідності Конституції України положень ст. 14-2 КУпАП, яка встановлює відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Щодо абз. 3 п. 10 постанови КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» Пленум Верховного Суду дійшов висновку, що обґрунтованих підстав для звернення до КСУ з поданням стосовно конституційності цих приписів немає. Пленум ВС узяв до уваги, зокрема, те, що передбачене вказаним положенням Постанови № 168 обмеження верхньої межі індексації в розмірі 1500 грн здійснено, щоб збалансувати потреби якомога більшої кількості громадян (передусім тих, чиї пенсії є дуже низькими) і захистити їх шляхом застосування інструменту індексації.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.