Подвійна сплата судового збору має бути скасована: висновок Комітету Національної асоціації адвокатів України

Необхідність двічі сплачувати судовий збір у разі передання справи до іншого суду спричиняє невиправдані фінансові витрати та зайві клопоти для учасників судового процесу.

До такого висновку дійшли у Комітеті НААУ з питань митного та податкового права, проаналізувавши законопроект № 9427 «Про внесення змін до Закону України «Про судовий збір» щодо уникнення подвійної сплати судового збору, повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Законопроект має на меті доповнити ч. 1 ст. 9 Закону України «Про судовий збір» положенням такого змісту: «У разі передачі справи на розгляд іншого суду за встановленою підсудністю суд, який отримав справу, не має права вимагати повторної сплати судового збору за місцем розгляду справи».

У Комітеті НААУ звертають увагу, що законопроект відображає правову позицію Великої Палати Верховного Суду від 18 січня 2023 року у справі № 170/129/21, відповідно до якої кошти судового збору не повинні сплачуватися повторно у випадку передання справи до іншого суду. Таким чином, законопроект сприятиме збереженню єдності судової практики і на законодавчому рівні внормує суспільні відносини щодо сплати судового збору.

Крім того, внесення таких змін у законодавство відповідає міжнародним стандартам щодо прозорості та доступності правосуддя і права позивача на справедливий судовий процес не будуть порушені через подвійну оплату судового збору.

У Комітеті НААУ вважають, що законопроект не просто спрощує процедуру сплати судового збору, але й демонструє повагу до учасників судового процесу, допомагаючи їм уникнути непотрібних витрат і зайвих клопотів. Забезпечення справедливості та рівності учасників судового процесу в умовах відсутності непотрібного фінансового тягаря – це те, що робить таку ініціативу не лише важливою, але й необхідною.

НААУ просить врахувати висновок під час розгляду законопроекту на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.