Погіршується доступ до правосуддя: Голова ВРП Андрій Овсієнко

Відбулась консультативна онлайн зустріч, присвячена обговоренню подальшої співпраці та можливих наступних проєктів Канади в секторі правосуддя.

Про це повідомляє прес-служба ВРП.

Голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко відзначив важливість допомоги, наданої у межах канадсько-українського проєкту «Підтримка судової реформи». За словами Голови ВРП, проект продемонстрував свою ефективність та дієвість у таких напрямах:

  • підвищення інституційної спроможності Вищої ради правосуддя як органу суддівського врядування;
  • експертна підтримка в питаннях бюджетування судової системи (методологія аналізу бюджетних запитів та видатків, фінансове планування);
  • зміцнення комунікаційної спроможності судової влади в Україні, в тому числі розбудова регіональних центрів комунікацій;
  • підтримка становлення та розбудови Служби судової охорони;
  • підтримка ініційованого ВРП Всеукраїнського конкурсу із вирішення судового спору та написання судового рішення.

Андрій Овсієнко звернув увагу, що внаслідок перманентного реформування судової системи припинено повноваження одного з найважливіших органів суддівського врядування, відповідального за кадрове забезпечення судів. З огляду на те, що ВРП наразі є єдиним органом суддівського врядування у національній судовій системі, пріоритетним напрямком співпраці є посилення інституційної спроможності Ради. «Це питання комунікації як у судовій системі, так на рівні загальносуспільного діалогу. Важливою є розбудова регіональних центрів комунікації та підвищення ефективності адміністрування прес-центру судової влади», – сказав він.

Необхідною, за словами Андрія Овсієнка,  є допомога у питаннях судового адміністрування, фінансового планування, бюджетування. Він підкреслив, що стан фінансування судової системи другий рік поспіль є критичним. Через це виникають проблеми зі здійсненням правосуддя і з оплатою праці працівників апаратів судів. Чисельні звернення судів до ВРП демонструють, що напрямок бюджетування є надзвичайно важливим.

Актуальною є також допомога у питаннях вдосконалення процедури добору суддів та у підвищенні кваліфікації, навчанні суддів. Підтримка і сприяння прозорості та об’єктивності в контексті добору, призначення, професійної дисципліни та кар’єрного зростання суддів.

«На сьогодні процес добору є складним та тривалим. Більше року потрібно для того, щоб було розпочато та завершено добір. З 7295 штатних посад суддів 1900 посад є вакантними. Відсутність ВККСУ призводить до того, що на фоні постійного відтоку суддів збільшується дефіцит, зростає навантаження, зростає тривалість розгляду справ, погіршується доступ до правосуддя», – наголосив Андрій Овсієнко.

Буде корисною і підтримка проекту у здійсненні оптимізації мережі місцевих судів. «Наразі впроваджується адміністративно-територіальна реформа. Існуюча мережа не відповідає новому адміністративно-територіальному поділу і потребує ефективного реформування. ВРП долучена до цього процесу на консультативному рівні. Тому експертна підтримка у питаннях нормативного врегулювання буде корисною», – зазначив Голова Ради.