Посвідчення співробітниками виправної колонії протоколу огляду місця події не свідчить про необ’єктивність результатів проведення слідчої дії та не ставить під сумнів допустимість як доказу протоколу

Огляд місця події на території виправної колонії, яка є режимним об’єктом з обмеженим доступом, не потребує обов’язкової участі понятих. Для проведення огляду місця події у такому випадку можуть бути залучені співробітники виправної колонії.

Обставини справи: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст.309 КК.

Апеляційний суд змінив вказаний вирок у частині призначеного покарання.

Ухвалу апеляційного суду захисником засудженого оскаржено до ВС. У касаційній скарзі він зазначає, що проведений на території виправної колонії огляд місця події, під час якого було виявлено та вилучено наркотичний засіб, фактично був обшуком, до проведення якого було залучено в якості понятих працівників колонії, що суперечить вимогам ст. 223 КПК, а протокол огляду місця події не відповідає вимогам статей 104–106 КПК.

Позиція ККС: ухвалу апеляційного суду скасовано в частині призначення покарання, призначено новий розгляд в суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС визнала безпідставними доводи сторони захисту про недопустимість протоколу огляду місця події у зв’язку з порушенням вимог статей 104–106, ст.223 КПК.

Колегія суддів ККС зазначила, що відповідно до положень ч. 7 ст.223 КПК участь понятих при огляді місця події, який проводився на території виправної колонії, яка є режимним об’єктом з обмеженим доступом, не є обов’язковою.

Із зазначеного протоколу огляду місця події убачається, що поняті ОСОБА_2 та ОСОБА_3 жодних зауважень та доповнень до нього не робили, а тільки посвідчили його, тобто підписали, а тому участь указаних понятих не призвела до отримання необ’єктивних результатів проведення зазначеної слідчої дії.Протокол підписаний всіма учасниками слідчої дії та зауважень щодо її проведення від останніх не надійшло.У протоколі також зазначено про застосування технічних засобів при проведенні вказаної слідчої дії, а також про вилучення та поміщення двох поліетиленових згортків до сейф-пакету, у зв’язку з чим посилання захисника на недотримання вимог КПК щодо вказаних обставин є необґрунтованими.

Детальніше з текстом постанови ВС від 18.03.2021 у справі No675/1148/18 (провадження No 51-6075км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95708411