14 січня 2021 року Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу командувача Сухопутних військ Збройних Сил України на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року у справі No817/1318/17 (провадження NoК/9901/63579/18) за позовом ОСОБА_1 до командувача Сухопутних військ Збройних Сил України генерал-лейтенанта Попка С.М. про визнання протиправним і скасування наказу про притягнення до дисциплінарної відповідальності.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 07 грудня 2017 року, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 вересня 2018 року, адміністративний позов задоволено.
Задовольняючи адміністративний позов, суди попередніх інстанцій виходили з того, що сам лише факт повідомлення позивачеві про підозру або затримання його правоохоронними органами, не є підставою для притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності.
Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу частково, змінивши мотивувальну частину рішень судів попередніх інстанцій, а в іншій частині залишивши оскаржувані рішення без змін.
ОЦІНКА СУДУ
Службова дисципліна полягає у виконанні (дотриманні) законодавчих і підзаконних актів із питань службової діяльності та бездоганному і неухильному додержанні порядку і правил, що такими нормативними актами передбачені.
Водночас, підставою для притягнення до дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем службової дисципліни.
Такими обставинами є лише фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діяннях особи ознак дисциплінарного проступку, зокрема, протиправної поведінки, шкідливих наслідків і причинного зв’язку між ним і дією порушника дисципліни.
Дисциплінарна відповідальність є окремим/самостійним видом юридичної відповідальності і вирішення питання про правомірність притягнення особи до дисциплінарної відповідальності передбачає необхідність з’ясувати склад дисциплінарного проступку в її діях, незалежно від того, яку кримінально-правову кваліфікацію ті самі дії особи-військовослужбовця отримали в межах кримінального провадження та які наслідки у підсумку настали чи можуть настати для такої особи.
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 14 січня 2021 року у справі No817/1318/17 можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/94129818