Про практичне застосування елементів електронного судочинства адвокатом розповіла адвокат Тетяна Рабко

Тетяна Рабко – адвокат, регіональний представник молодіжного комітету НААУ – UNBA NextGen у Донецькій області, членкиня Ради Комітету з питань електронного судочинства та кіберзбезпеки адвокатської діяльності, що діє у складі НААУ, учасниця АО «ВСЕУКРАЇНСЬКА АДВОКАТСЬКА ДОПОМОГА», провела у Вищій школі адвокатури НААУ для адвокатів Запорізької області вебінар на тему: «Практичне застосування елементів електронного судочинства адвокатом».

04 листопада 2022 прийнято за основу проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями № 7574-д (http://surl.li/dxlrc ). Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень цього проекту Закону адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), яка забезпечує обмін процесуальними документами, протягом тридцяти днів з дати опублікування цього Закону. Фізичні особи – підприємці – протягом чотирьох місяців з дати опублікування цього Закону.

Проектом Закону № 7574-д будуть введені наступні зміни:

 • необхідність зазначення у процесуальних заявах відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
 • суд повертає письмову заяву (клопотання, заперечення) її заявнику без розгляду також у разі, якщо її подано особою, яка відповідно до вимог законодавства зобов’язана зареєструвати електронний кабінет та не зареєструвала його;
 • якщо повістка або судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, то повістка/судове рішення вважаються врученими у робочий день, наступний за днем їхнього відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про їхнє доставлення;
 • справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Як почати користуватися підсистемою «Електронний суд»?

 1. Необхідно перейти на сайт https://cabinet.court.gov.ua/login ;
 2. Здійснити реєстрацію офіційної електронної адреси (електронного кабінету);
 3. Реєстрація та подальша автентифікація користувачів здійснюється за допомогою КЕП.

Можливості підсистеми «Електронний суд»:

 • доступ до підсистеми «Електронний суд» є цілодобовим та фіксує точний час подання заяв/клопотань;
 • звернення через підсистему «Електронний суд» не відрізняється від безпосереднього звернення до суду через канцелярію або традиційними засобами поштового зв`язку;
 • застосування коефіцієнту 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою статті 4 Закону України «Про судовий збір», в електронній формі;
 • формування електронного ордеру чи довіреності у підсистемі «Електронний суд» для оперативного доступу до матеріалів електронної судової справи;
 • ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді;
 • подання процесуальних заяв;
 • оскарження судових рішень/дій або бездіяльності посадових осіб;
 • надсилання документів до Електронних кабінетів інших учасників перед відправкою до суду;
 • отримання судових рішень у електронному вигляді.

Також, лектор розповіла про мобільний застосунок «єСуд» та зауважила, що він дозволяє отримати майже повний доступ до функціоналу підсистеми «Електронний суд», окрім подання процесуальних документів та відеозв’язку з судом.

Крім того, під час вебінару була наведена тематична судова практика:

 1. В ухвалі Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 22.06.2022 по справі № 204/2321/22 http://surl.li/dxlrh прийшла до висновку, що звернення особи до суду через офіційну електронну адресу суду з процесуальним електронним документом, який підписано електронним цифровим підписом, є належним та правомірним способом безпосереднього звернення до суду, який нічим не відрізняється від безпосереднього звернення до суду через канцелярію або традиційними засобами поштового зв`язку і має кваліфікуватися саме як безпосереднє звернення до суду.
 2. У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29 серпня 2022 року по справі №  906/1521/20 http://surl.li/dxlrkсуд сформулював правовий висновок, згідно до якого заява про розподіл судових витрат може бути надіслана на електронну адресу суду до 24 години, відповідно до положень частин 6, 7 статті 116 Господарського процесуального кодексу України та строк не буде вважатися пропущеним.
 3. 30 серпня 2022 року у постанові по справі № 459/3660/21 http://surl.li/dxlrt Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду сформулював правовий висновок, згідно до якого наявна в матеріалах справи довідка про доставку документа в електронному вигляді до «Електронного кабінету» є достовірним доказом отримання учасником судового рішення суду.
 4. У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.01.2021 у справі № 922/51/20 http://surl.li/dxlrv на підставі аналізу статей 73, 77, 91, 96 Господарського процесуального кодексу України, сформульовано правовий висновок, відповідно до якого подання електронного доказу в паперовій копії саме по собі не робить такий доказ недопустимим. Суд може не взяти до уваги копію (паперову копію) електронного доказу, у випадку якщо оригінал електронного доказу не поданий, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (паперової копії) оригіналу.
 5. У постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 15.07.2022 по справі №  914/1003/21 http://surl.li/dxlrz викладено висновок про те, що заявки на поставку товару не є електронними документами, тому питання про застосування електронного підпису при їх оформленні та направленні не постає.
 6. У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.06.2022 по справі №904/7701/21 http://surl.li/dxlsc суд відхилив посилання скаржника на висновки Верховного Суду у постановах №905/2319/17 від 17.04.2020, №570/1369/17 від 25.03.2020, №753/10840/19 від 13.07.2020, №1540/3778/18 від 27.11.2019, що переписка у Viber, Skype та інших месенджерах, включно з голосовими повідомлення та інше, є належним електронним доказом у судових справах, оскільки аудіозаписи телефонних розмов учасників справи не можуть бути підтвердженням вчинення правочину у письмовій формі.