Суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді Ян Берназюк висвітлив правові позиції Верховного Суду в публічно-правових земельних спорах.
Про це повідомляє Судова влада.
Насамперед спікер нагадав про ст. 13 Конституції України, відповідно до якої земля є об’єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Згадав суддя і про ст. 14 Основного Закону, у якій зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Ці статті підкреслюють значущість відповідних правовідносин, зауважив Ян Берназюк.
Також доповідач нагадав про Рішення Конституційного Суду України у справі щодо офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 143 Конституції України, ст. 12 ЗК України, ст. 17 КАС України від 1 квітня 2010 року № 10-рп/2010, яке залишається актуальним і підтверджує важливість обраної теми.
У межах виступу Ян Берназюк навів статистичні дані щодо застосування судами Закону України «Про адміністративну процедуру». Він наголосив, що близько 95 % судових рішень, у яких згаданий цей Закон, належать до адміністративної юрисдикції.
Суддя ознайомив слухачів з правовими позиціями КАС ВС щодо земельних правовідносин. Зокрема, він звернув увагу на постанову Верховного Суду від 19 березня 2025 року у справі № 852/2а-6/24, яка стосується примусового відчуження земельної ділянки.
Суддя також розповів про правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 24 січня 2025 року у справі № 520/14994/24 за позовом ПАТ «Центренерго» до селищної ради про скасування рішень щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою стосовно відведення земельної ділянки та затвердження проєкту землеустрою. Ян Берназюк пояснив, що в цьому випадку питання щодо юрисдикційності було вирішено на користь адміністративної юрисдикції, оскільки спір стосувався суспільного інтересу та процедурних порушень, допущених органом місцевого самоврядування при здійсненні своїх повноважень.
На думку судді, нині Велика Палата Верховного Суду має знайти справу, яка б дозволила чітко сформулювати оновлені підходи до критерію розмежування юрисдикції«спір про право». Це сприятиме спрямуванню діяльності органів правозастосування та судів на застосування нових позицій у питаннях розмежування юрисдикції.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.